بلاک چین

بلاک چین چیست؟

آشنایی با فناوری بلاک چین

در هر جایی اسم بلاک چین (Blockchain یا همان زنجیره بلوکی ) به چشم می خورد. در سال ۲۰۰۸ تکنولوژی برای راه اندازی بیت کوین اختراع شد و بیت کوین، یک سال پس از آن راه اندازی شد. این تکنولوژی بلاک چین در هرچیزی استفاده می شود که از نمونه های آن می توان به محافظت از قانون حق نشر ( copyright ) اشاره کرد.

با فارس کریپتو همراه باشید.

با توجه به اخبار روزانه مربوط به سرعت بالا رفتن ارزش بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده که مبتنی بر فن آوری بلاک چین هستند، ممکن است در مورد این تکنولوژی قدری کنجکاو شوید.

در واقع باید بدانید که بلاک چین چیست؟ عمدتا این مفهومی بسیار ساده است. با اینکه هر چقدر موضوع پیچیده تر شود، درک آن سخت تر به نظر می رسد. با توجه به این موضوع، در این مقاله، راه های متفاوتی برای درک بهتر این تکنولوژی وجود دارد. از تعاریف ساده تا پیچیده

بلاک چین چگونه کار می کند؟

برای شروع، در این جا ساده ترین توضیحی که بدون اغراق وجود دارد این است که در زبان ارزهای رمز نگاری شده، هر بلوک شامل یک رکورد از معاملات جدید است که می تواند به معنای محل ارزهای رمز گذاری شده، داده های پزشکی و یا حتی پرونده های رای گیری باشد.

هنگامی که هر بلوک تکمیل می شود، فرآیند تکمیل شدن بلوک دیگری انجام می شود و این بلوک ها کم کم زنجیره ای تشکیل می دهند که به آن بلاک چین ( زنجیره بلوکی ) گفته می شود.

از آن جایی که این ارز ها به صورت رمز نگاری شده تهیه می شوند، پردازش هر گونه معاملات، می تواند به اندازه حل مسائل ریاضی، پیچیده باشد. ( این گونه مشکلات در طول زمان به دلیل رشد زنجیره بلوکی افزایش می یابند. ) بنابراین افرادی که این معاملات را انجام می دهند، پاداش هایی از این ارزهای رمزگذاری شده دریافت می کنند که چنین فرآیندی، استخراج نامیده می شود.

مقاله مرتبط: با طرز کار بیت کوین آشنا شوید

اگر ارز دیجیتال داشته باشید، آنچه که برایتان مهم است، کلید خصوصی می باشد. ( در اصل همان آدرس Blockchain است که رمز عبوری طولانی روی آن قرار دارد. ) با استفاده از این کلید می توانید در مصرف پولتان صرفه جویی کنید. اما اگر این کلید را از دست بدهید، هیچ راهی برای بازگشت پولتان وجود ندارد. هر حساب کاربری همچنین یک کلید عمومی دارد. که این امکان را به دیگران می دهد تا رمز عبور خود را به حساب کاربری شان ارسال کنند.

 اطلاعات روی آدرس بلاک چین در دسترس عموم قرار دارند که به صورت غیر متمرکز می باشد. یعنی برای عملکرد خود به یک کامپیوتر یا سرور دیگر تکیه نمی کند. بنابراین هرگونه معاملات فوری برای هر کسی قابل مشاهده است. چنین عملکردی اولین اصطلاح اغراق آمیز را برایمان فراهم می کند: دفتر حساب عمومی

بلاک چین دفتری برای اداره حساب های عمومی است

اگر بیت کوین ( یا برخی از ارز های رمز نگاری دیگر ) را به یک دوست ارسال کنید، و یا آن را بفروشید، این اطلاعات به صورت عمومی در بلاک چین ثبت می شوند. با اینکه افراد دیگر ممکن است هویت شما را نداشته باشند، اما آن ها دقیقا می دانند چه میزان اعتبار از شخصی به شخص دیگر منتقل شده است.

بسیاری از مردم بلاک چین را به عنوان جایگزینی برای سیستم بانکداری قراردادی محسوب می کنند. به جای مراجعه و نیاز به بانک و یا سایر موسسات جهت انتقال پول، می توانید از تکنولوژی بلاک چین استفاده کنید تا این واسطه های اداره ای را کاهش دهید.

اینترنت ارزش

ساختن ایده دفتر حساب عمومی، روشی محبوب جهت توصیف بلاک چین است که تحت عنوان اینترنت ارزش شناخته شده است. این ایده بسیار ساده است. بدین صورت که اینترنت آزادانه، امکان پخش داده ها را به صورت آنلاین فراهم می کند. بلاک چین هم همین کار را برای پول انجام می دهد.

بلاک چین

به جای تکیه بر روزنامه ها، تلویزیون و رادیو که عمدتا توسط شرکت های بزرگ کنترل می شوند، امروزه بسیاری از مردم به اینترنت روی آورده اند. در واقع اینترنت می تواند برای اشخاص متفاوت مفید یا مضر واقع شود.

بلاک چین و ارزهای رمزگذاری شده باعث می شوند تا مردم در سراسر جهان با کنار گذاشتن واسطه های قراردادی نظیر بانک ها، بتوانند پول های خود را به سادگی انتقال دهند

Blockchain شبیه به Google Docs است

در این جا اصطلاح اغراق آمیز دیگری برای بلاک چین از ویلیام موگایار نویسنده کتاب  The Business Blockchain وجود دارد. او می گوید که Blockchain شبیه به Google Docs عمل می کند. تا قبل از Google Docs، برای ویرایش متن ها می بایست آن را در یک فایل Word بنویسید و آن را برای دوستانتان بفرستید تا آن را ویرایش کنند و پس از مدت زمانی، دوباره برایتان بفرستند.

Google Docs، این مشکل را حل کرد و امکان مشاهده و ویرایش متن در یک زمان را برای کاربران خود، فراهم کرد. با این حال امروزه اکثر پایگاه های داده هنوز هم با روش Microsoft Word عمل می کنند و در هر زمان، تنها یک نفر می تواند فایل ها را مشاهده و ویرایش کند.

بلاک چین هم این مشکل را حل کرد. این تکنلوژی امکان مشاهده هر بروزرسانی و تغییراتی برای همه را فراهم کرد. در سیستم بانکداری این بدان معنی است که هر گونه انتقال پول و تایید آن به طور هم زمان می باشد. همچنین بلاک چین می تواند در تجارت قانونی و یا طراحی و معماری مورد استفاده قرار گیرد. در واقع مردم با مدرک می توانند در هر نوع کسب و کاری که نیاز دارند، شرکت کنند.

بلاک چین مانند ردیفی از گاو صندوق ها است

در این جا توضیح دیگری در ارتباط با بیت کوین وجود دارد. این توضیح در راستای نحوه کارکرد کلید عمومی وخصوصی مفید است:

مقاله مرتبط: بیت کوین کش چیست؟

تصور کنید مجموعه ای از گاوصندوق ها به صورت خط کش در یک مکانی وجود دارند. هر گاوصندوق شماره ای دارد که با آن شناسایی می شود. همچنین این گاوصندوق دارای علامتی است تا مردم به آسانی بتوانند پول را به آن انتقال دهند.

گاو صندوق ها همگی از شیشه های ضد گلوله ساخته شده اند. بنابراین افراد می تواند ببیند که هر گاوصندوق به چه اندازه می تواند ایمن باشد. تا هرکسی بتواند پولش را در جای امنی قرار دهد. هنگامی که یک حساب بیت کوین باز می کنید، در واقع  یک گاوصندوق خالی به همراه کلید آن به شما داده می شود.

شما می توانید شماره گاوصندوقتان را یادداشت کنید. هنگامی که شخصی بخواهد به شما پول بفرستد، به او می گویید که کدام گاوصندوق مال شماست و او می تواند پول را به آسانی برایتان بفرستد.

Blockchain همانند DNA است

سرانجام این هم جمله دیگری است که البته زیادی اغراق آمیز است.

Blockchain مدرکی از تراکنش ها است که در سرتاسر اینترنت پخش می شود. زیرا افراد زیادی از ارز رمز نگاری شده استفاده می کنند. به طور مشابه  DNA هم مدرکی از معاملات ژنتیکی و جهش هایی است که به عنوان زندگی در سرتاسر کره زمین گسترش می یابند. زمانی که DNA تکامل می یابد به طور مشابه بلاک های جدیدی به بلاک چین افزوده می شوند و هر دو بسیار پیچیده تر می شوند.

هر بلاک چین ( بیت کوین، Ether، Ripple ) مانند گونه های مجزایی از ( انسان، شامپانزه و غیره ) است. Blockchain می تواند در قالب ( Bitcoin Cash ) به کار برده شود تا یک ارز رقابتی را در همان راستا ایجادکند. به طوری که هر دو می توانند پیشینه رایجی داشته باشند.

البته تغییرات در DNA به راحتی اتفاق نمی افتد. دانشمندان بر این باورند که یک جهش ژنتیکی حدود یک میلیون سال طول می کشد تا بتوانند به آن پی ببرند و همچنین ساخت Blockchain هم آسان نیست. روند تکامل و انتخاب طبیعی، کمی شبیه به استخراج است و شامل یک سری گام های پیچیده است.

بلاک چین چیست؟
امتیاز دهی به پست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن