بیت کوین

آشنایی با طرز کار بیت کوین

بیت کوین چگونه کار میکند؟

بر خلاف ارزهای فیزیکی مانند دلار و یورو، بیت کوین نوعی ارز دیجیتالی به شمار می آید که تقریبا به طور کامل در دنیای مجازی وجود دارد. به طور روز افزون طرفداران مختلفی، آن را حمایت می کنند و با توجه به این که از بیت کوین برای خرید کالاها و خدمات استفاده می شود، آن را به عنوان ارز جایگزین، می شناسند. بیت کوین به عنوان اولین، ساده ترین و محبوب ترین ارز رمزگذاری شده، شناخته می شود که برای کنترل و امنیت، از رمز نویسی استفاده می کند. ( به تعاریف و مفاهیم کلیدی در پایان مقاله مراجع کنید) در ادامه بیشتر به طرز کار بیت کوین میپردازیم.

با فارس کریپتو همراه باشید.

 بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط شخصی یا گروهی مرموز با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو تاسیس شد که هویت واقعی او هنوز مشخص نشده است. او پروژه را در سال ۲۰۱۰ رها کرد. در سال ۲۰۱۳ ارزش و اعتبار بیت کوین در یک دوره دو ماهه به بیش از ۱۰ برابر افزایش یافت و از  ۲۲ دلار در ماه فوریه به ۲۶۶ دلار در ماه آپریل صعود کرد. بر اساس این خبر، بیش از ۱۰ میلیون بیت کوین در آن زمان صادر شد. پول رمزگذاری شده در بازار، به ارزش ۲ میلیارد دلار اعتبار داشت.

بیت کوین در برابر ارزهای متعارف

همان طور که در بالا ذکر شد، بیت کوین در بعضی از اصول مهم، با ارزهای معمولی متفاوت است. برای ارزهای معمولی، به دلیل ساده بودن، از دلار آمریکا به عنوان نماینده ای در این رقابت استفاده می کنیم.

بیت کوین از تکنولوژی همتا به همتا ( P2P ) و بدون سیستم مرکزی استفاده می کند

برای آشنایی بیشتر با طرز کار بیت کوین باید گفت بیت کوین ارزی نامتمرکز است و توسط فن آوری همتا به همتا انجام می شود و تمام عملکرد های آن مانند صدور بیت کوین و پردازش و تایید معامله به صورت جمعی، بدون هیچ سسیتم مرکزی و توسط شبکه انجام می شوند. آژانس های بیت کوین، به منظور نظارت بر عملیات می باشند.

درباره این مقایسه باید گفت که یک ارز متعارف، توسط بانک مرکزی صادر می شود که بخشی از وظایف آن، مدیریت سیاست های پولی است. در ایالات متحده آمریکا تنها بانک فدرال رزرو، قدرت انتشار دلار را دارد. این همان سیستم مرکزی است که سیاست پولی را اداره می کند. بانک ها را نظارت کرده، ثبات سیستم مالی را حفظ و خدمات مالی را به موسسات سپرده گذاری واگذار می کند.

طرز کار بیت کوین و اساس بیت کوین دیجیتال است

با اینکه بیت کوین های فیزیکی از شرکت هایی مانند Casascius و BitBills قابل دسترس هستند، اما بیت کوین اساسا به عنوان ارز دیجیتالی طراحی شده است. بیت کوین های فیزیکی تا حدودی از نوآوری خاصی برخوردار هستند. ایده ای درست از یک مدل قابل لمس که با وجود شکست ارز دیجیتال، طرفداران و حامیان خود را راضی می کند. برعکس، دلار به طور کلی دارای شکل فیزیکی است. مقدار بیت کوینی که در بانک ها و بنگاه های ارزی به صورت آنلاین به دست می آورید، می تواند در عرض چند دقیقه به دلارهای فیزیکی تبدیل شود. البته اگر بخواهید.

حداکثر صدور بیت کوین، حدود ۲۱ میلیون می باشد

تعداد کل بیت کوین هایی که صادر می شود، همین ۲۱ میلیون است. فرآیند استخراج بیت کوین، در حال حاضر ۲۵ بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه می باشد. ( تعداد بیت کوین استخراج شده در هر چهار سال به نصف کاهش پیدا می کند) بنابراین میزان آن تا سال ۲۱۴۰ به پایان نخواهد رسید. منتقدان بیت کوین بر این باورند که حداکثر محدودیت استخراج بیت کوین، به اندازه کافی، زیاد نیست. طرفداران معتقدند از آن جایی که هر بیت کوین به هشت رقم اعشار تقسیم می شود، تعداد بیت کوین های کسر شده  (با نام ساتوشی) در  عملکرد ها برای همه بیشتر خواهد شد. از سویی دیگر ارزهای متعارف می توانند بدون محدودیت صادر شوند.

طرز کار بیت کوین پیچیده و مرکب است

 به طور عمومی، مفهوم ارز های رمز گذاری شده، پیچیده و مرکب است و فهمیدن این که بیت کوین چگونه کار می کند، به دانشی فنی نیاز مند است. محبوبیت بیت کوین کم است و به همین دلیل در بسیاری از فروشگاه ها، مورد استفاده قرار نمی گیرد. اگرچه ممکن است در آینده این روند تغیر کند. از طرفی دلار تقریبا توانسته است رضایت جهانی را به عنوان ارزی محبوب در دنیا به خود اختصاص دهد.

معاملات بیت کوین محدودیت دارند

هر معامله بیت کوین می تواند در مدت زمان ۱۰ دقیقه تایید شود. معاملات غیر قابل برگشت هستند و تنها گیرنده بیت کوین می تواند آن را با پرداخت دوباره به فرستنده پس دهد. این گونه محدودیت ها در طرز کار بیت کوین برای ارزهای معمولی وجود ندارند. بدهی و معاملات اعتباری ظرف چند ثانیه تایید می شوند اما معاملات خاص می توانند به دلایلی توسط سازنده به فرستنده، برگردانده شوند.

بخوانید: نحوه استخراج بیت کوین – BitCoin Mining

تعادل بیت کوین بیمه شده نیست

این بدان معنی است که اگر بیت کوین ها را به هر دلیلی از دست دهید، مثلا هارد دیسکتان خراب شود یا والت دیجیتالی که در آن بیت کوین ها ذخیره می شوند، هک شود یا وقتی که اشتباهی به حساب دیگری واریز می کنید، راهی برای بازگشت آن ها وجود ندارد. به طوری که در پول های متعارف، مقدار پولی که در بانک ها نگه داشته می شود، در برابر اتفاقات خاصی نظیر ورشکستگی بانک، توسط دفتر نمایندگی مانند شرکت های بیمه و سپرده گذاری، بازگردانده می شوند.

نحوه کار بیت کوین

طرز کار بیت کوین چگونه است؟

اولین چیزی که باید به عنوان کاربر جدید انجام دهید، نصب یک کیف پول دیجیتالی بر روی کامپیوتر یا  گوشی است. این کیف پول، یک برنامه ساده و متن باز است که به راحتی می تواند آدرس بیت کوینی برایتان صادر و طراحی کند. سه نوع کیف پول وجود دارد.

  • کیف پول نرم افزاری ( نصب شده بر روی کامپیوتان)
  • کیف پول موبایل ( که در تلفن همراهتان قرار دارد)
  • کیف پول وب ( که در وب سایت ارائه دهنده خدمات بیت کوین قرار دارد)

بیت کوین از تکنیک های رمز گذاری ۴ جهت امنیت استفاده می کند این طرز کار بیت کوین است. این بدان معنی است که وقتی یک آدرس بیت کوین جدید ایجاد می شود، یک جفت کلید رمز گذاری شده متشکل از رمز عمومی و خصوصی هم به وجود می آید که بسیار منحصر به فرد است. سپس زنجیره ای طولانی از حروف و اعداد تولید می شوند. هر آدرسی مسئول حساب بیت کوین خود می باشد. بنابراین فقط کافی است چند کیف پول بسازید، تا آدرس های بیت کوین متفاوتی برای امور مختلف، داشته باشید. اکنون می توانید بیت کوین ها را به چند روش بدست بیاورید. می توانید آن ها را از صرافی هایی مثل Mt.Gox و Bitstamp بخرید، یا از طریق سرویسی مانند BitInstant که امکان انتقال بیت کوین ها را فراهم کند، دریافت کنید و از مکانیسم های مختلف پرداختی حمایت کنید.

 توجه داشته باشید که تمام معاملات بیت کوین به طور عمومی و دائم روی شبکه بیت کوین ذخیره می شوند. این بدان معناست که همه تعادل و معامله های اشخاص به همراه آدرس بیت کوین، قابل مشاهده است. بنابراین کارشناسان توصیه می کنند صاحبان بیت کوین آدرس های جدیدی را برای انجام هر معامله به عنوان یک عملکرد امنیتی و برای مراقبت از حریم خصوصی، ایجاد کنند.

هنگامی که یک آدرس بیت کوین ایجاد کردید، و بیت کوین ها را بدست آوردید، می توانید آن ها را برای معامله آنلاین با شرکتی که بیت کوین را به عنوان واحد پولی تایید می کند، نیز استفاده کنید. این شرکت ها، آدرس های بیت کوین را برایتان ارسال می کنند. سپس می توانید بیت کوین را برایشان ارسال کنید. معامله در عرض چند ثانیه انجام می شود ولی تایید نهایی آن، حدود ۱۰ دقیقه به طول می انجامد.

در شرح طرز کار بیت کوین باید گفت بدون استثناء تمام معاملات بیت کوین، در معاملات عمومی نیز به کار می روند و در سایتی به نام Block Chain نگهداری می شوند. این سایت برای تاییدیه است که نشان می دهد مردم، بیت کوین های متعلق به خود را استفاده می کنند و همچنین از کلاه برداری جلوگیری می کند.

چرا تایید و یا تثبیت معامله طول می کشد؟ زیرا الگوریتم های پیچیده ای در استخراج بیت کوین ها به کار رفته است ( توضیحات زیر را بخوانید) مدت زمان زیادی برای حل این الگوریتم ها نیاز است و ممکن است محاسبات زیادی به همراه داشته باشد.

نمونه ای از معامله و طرز کار بیت کوین

فرض کنید می خواهید یک پرداخت آنلاین را به یک شرکت بفرستید. باBitChamp   تماس بگیرید. از ۵ تا بیت کوین استفاده کنید که آدرس آن ها را در کیف دیجیتالتان دارید. این ها مراحل معامله و طرز کار بیت کوین هستند.

۱-BitChamp یک آدرس بیت کوین جدیدی ایجاد می کند. و شما را هدایت می کند تا پول خود را به آن ارسال کنید. این سایت یک کلید خصوصی ایجاد می کند که فقط برای BitChamp شناخته می شود و یک کلید عمومی ایجاد می کند که برای شما و هرکس دیگری قابل دسترس است. توجه داشته باشید که فقط به عنوان فروشنده هستید و نیازی نیست که هویت خود را فاش کنید.

لازم نیست هویت واقعی خود را برای BitChamp افشا کنید و میتوانید به صورت ناشناس باقی بمانید.

۲- می توانید مشتری بیت کوینتان را از نرم افزار بیت کوین رایگانی که اولین بار روی کامپیوترتان نصب کردید برای انتقال ۵ بیت کوین از کیف خود به آدرس BitChamp آموزش دهید. این پیغام انتقال پول است.

۳- مشتری بیت کوینتان به صورت الکترونی درخواست انتقال پول را با کلید خصوصی از آدرسی که شما بیت کوین ها را انتقال می دهید، نشانه گذاری می کند. به یاد بیاوریدکه کلید عمومی تان برای تایید هرکسی مهم است.

۴- انتقال پولتان در شبکه بیت کوین منتشر می شود. در چند دقیقه تایید خواهد شد که ۵ تا بیت کوین به طور موفقیت آمیزی به آدرس انتقال داده شد.

توجه داشته باشید که  تنها دو مرحله اول به صورت دستی انجام می شوند و به ترتیب دو مرحله بعد به صورت خودکار توسط نرم افزار مشتری بیت کوین و شبکه آن انجام می شود. همچنین ذخیره کردن کلید خصوصی برای امنیت آدرس بسیار مهم است و در غیر این صورت هر کسی که کلید خصوصی را داشته باشد می تواند بیت کوین ها را در آن حساب کنترل کند و از آن ها به صورت جعلی استفاده کند.

مزایا و معایب بیت کوین

بیت کوین دارای چندین مزیت است. بیت کوین به عنوان اولین رمز نگار عمومی رقابت خود را شروع کرده است. کل انتشار نتایج به ۲۱ میلیون محدود شده است. بنابراین بعید است که به این زودی بی ارزش شود. بیت کوین به عنوان یک ارز غیر متمرکز می باشد. که از دخالت دولت و دست اندازی های آن آزاد است. همچنین هزینه انتقال پول آن، از بسیاری از ارز های متعارف، کمتر است. مزیت اصلی در طرز کار بیت کوین عدم دخالت هیچ کسی به غیر از شما میباشد.

از طرفی دیگر معایب بیت کوین عبارت اند از:

قیمت بیت کوین به طور فزاینده ای ناپایدار شده است و دسترسی به آن را مشکل می کند و خطر ضرر سرمایه گذاران را افزایش داده است. ناشناس بودن سازنده های بیت کوین، باعث افزایش استفاده های غیر قانونی و غیر مجاز، مثل فرار از مالیات، خرید و فروش اسلحه و قمار بازی از آن شده است.

واقعیت این که اساس بیت کوین، دیجیتال است، باعث آسیب پذیری آن ها در انتقال شده است

نتیجه

بیت کوین ها پیشرفت قابل توجهی داشتند و استفاده از آن ها از سال ۲۰۰۹، آغاز شد. تحول آن در چند سال آینده تعیین خواهد کرد که آیا این ارز رمزگذاری تبدیل به یک بخش جدایی ناپذیر از سیستم جهانی مالی خواهد شد یا اینکه قرار است همین گونه باقی بماند. به هر حال طرز کار بیت کوین آن را از بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر متمایز کرده است.

آشنایی با طرز کار بیت کوین
امتیاز دهی به پست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن