بیت کوین

یک بلوک بیت کوین چیست؟

آشنایی با Bitcoin Block

به زبان ساده می توان استخراج بیت کوین را به عنوان فرآیند افزودن تراکنش ها به دفتر کل تعریف کرد. این فرآیند که به تایید مقدار مشخصی از تراکنش ها کمک می کند به یک بلوک اختصاص می یابد همچنین بیت کوین های جدیدی را در هر بلوک ایجاد می کند. در ادامه به بررسی بیشتر بلوک بیت کوین میپردازیم.

با سایت فارس کریپتو همراه باشید.

آشنایی با بلوک بیت کوین

بلوک بیت کوین فایل هایی هستند که داده های مربوط به شبکه ی بیت کوین را به صورت دائمی ثبت می کنند. یک بلوک بیت کوین همه یا برخی از جدیدترین تراکنش های بیت کوین را که هنوز وارد هیچ کدام از بلوک های پیشین نشده اند ثبت می کند بنابراین یک بلوک شبیه به یک صفحه از دفتر کل یا دفتر ثبت است.

هر زمان که ساخت یک بلوک به اتمام می رسد راه برای ساخت بلوک دیگر در بلاکچین باز می شود در نتیجه یک بلوک داده ها را به صورت دائم ثبت می کنند و زمانی که ثبت شدند قادر به تغییر نیستند و حذف نمی شوند.

بلوک هِدِر فهرستی از داده های مربوط به بلوک است. منظور از بلوک هدر در بیت کوین چیست؟ بلوک هدر یک دامنه ی ۸۰ بایتی است.سایر اطلاعات مربوط به تعداد تراکنش ها در بلوک و خود تراکنش ها هستند.

یک تراکنش معمولا بسته به نوع آن بالای ۲۵۰ بایت است. تراکنش های چند امضایی به دلیل شرایطی که خرج کردن ایجاب می کند از فضای بیشتری استفاده می کنند. بلوک میانی تقریبا حاوی ۵۰۰ تراکنش است که معادل کمتر از یک تراکنش در هر ثانیه می باشد.

حتما بخوانید: گره بیت کوین چیست؟

یک بلوک بیت کوین حاوی مجموعه ای از داده ها است که تمامی اطلاعاتی را که برای تایید تراکنش و اتصال بلوک قبلی به بلوک بعدی در زنجیره ی بلوک ضروری هستند نگه داری می کند.

سایز بلوک همان سایز بلوک در بایت ها است و بسته به تعداد تراکنش ها متغیر می باشد.

برای استخراج کردن باید تراکنش های موجود در یک بلوک را بررسی کرده سپس اعتبار آن ها را تایید کنید سپس باید جدیدترین تراکنش ها را در هدر جدیدترین بلوک انتخاب کرده و آن ها را به عنوان یک هش در یک بلوک جدید جای دهید.

پیش از این که یک بلوک جدید به بلاکچین اضافه شود باید مسئله ی گواه اثبات کار را حل کنید. گواه اثبات کار برای این طراحی شده است که مطمئن شود که بلوک جدیدی که ایجاد شده است یک بلوک ساده نیست و داده هایی که در ساخت بلوک بیت کوین استفاده شده اند پاسخ گوی نیازهای مشخصی هستند. بیت کویت از اثبات کار هش کش استفاده می کند بنا براین برای حل این مسئله باید یک هش ایجاد کنید.

آشنایی با بلوک بیت کوین

نحوه ساخت هش

تولید یک هش از طریق مجموعه ای از بلوک های بیت کوین بسیار ساده است اما مسئله ای که وجود دارد این است که شما نمی توانید تنها با بررسی هش داده ایجاد کنید و باید بلوک های مختلفی را امتحان کنید.

هش ها در بلوک ها یافت می شوند و شما باید برای اثبات این که داده ها قانونی هستند آن ها را با یکدیگر ادغام کنید. استخراج کنندگانی وجود دارند که با تغییر یک بلوک ذخیره شده یک تراکنش ساختگی را انجام می دهند.

لازم به ذکر است که هر هش برای یک بلوک معین خاص و منحصر به فرد است بنا براین هنگامی که شما یک بلوک معین را دستکاری می کنید در واقع هش را تغییر می دهید. وقتی یک استخراج کننده بر روی یک بلوک ذخیره شده یک هشتگ ایجاد می کند بلوک ساختگی شده و شما هیچ پاداشی دریافت نمی کنید.

تجزیه بلوک بیت کوین

شبکه بیت کوین گواهی دهنده ی یک عمل تراکنش بسیار گسترده است. حفظ پیشینه ی این تراکنش ها به کاربران کمک می کند بررسی کنند که چه چیزی و توسط چه کسی پرداخت شده است. تراکنش هایی که در طول یک مدت معین انجام شده اند در فایلی به نام بلوک ثبت می شوند.

اکنون می خواهیم تراکنش های معمولی بانکی را با تراکنش های شبکه بیت کوین مقایسه کنیم. یک بلاکچین شبیه به پیشینه ای از تراکنش های بانکی است در حالی که یک بلوک بیت کوین ممکن است تایید یک تراکنش باشد که ATM بانک پس از این که شما از دستگاه استفاده می کنید از آن پرینت می گیرد.به عبارت دیگر ارتباط یک بلوک با بلاکچین به صورت جزء به کل است.

حتما بخوانید: بیت کوین کش چیست؟

یک بلوک بیت کوین بیانگر زمان حال است و حاوی اطلاعاتی درمورد گذشته و آینده ی خود می باشد.هر زمان که ساخت یک بلوک به پایان می رسد به بخشی از گذشته تبدیل شده و راه را برای ایجاد یک بلوک جدید در بلاکچین باز می کند.

بلوک تکمیل شده یک پیشینه ی دائمی از تراکنش های گذشته است و تراکنش های جدید در بلوکی که در حال حاضر فعال است ثبت می شوند در نتیجه سیستم مانند یک چرخه کار کرده و داده ها همواره ذخیره می شوند.

هر بلوک بیت کوین شامل پیشینه ای از تمامی یا برخی از تراکنش های اخیر بوده و می تواند به بلوک پیشین خود مراجعه کند

هر بلوک بیت کوین از مسائل ریاضی برخوردار است. استخراج کنندگان همواره تراکنش ها را به عنوان بخشی از فرآیند رقابتی پردازش و ثبت می کنند. آن ها برای برنده شدن بیت کوین با یکدیگر مسابقه می دهند تا یک بلوک را تکمیل کنند.

هنگامی که یک استخراج کننده برنده  قادر به حل یک مسئله شد پاسخ آن را با سایر گره های استخراج به اشتراک می گذارد و این کار یک عمل قانونی است.هر زمان که یک استخراج کننده یک مسئله را حل می کند ۱۲٫۵ بیت کوین پاداش می گیرد و این مقدار به گردش در می آید.

اولین ثبت در بلوک بعدی تراکنشی است که به استخراج کنندگان برنده اعطا می شود (کسی که بلوک قبلی را کامل کرده است).میزان سختی مسئله ریاضی است که سرعت ایجاد یبت کوین های جدید را تنظیم می کند زیرا بلوک های جدید بدون پاسخ مسئله نمی توانند به شبکه عرضه شوند.

بلوک بیت کوین چیست

منظور از بلوک هدر در بیت کوین چیست؟

روش اصلی شناسایی یک بلوک در بلاکچین استفاده از هش بلوک هدر آن است.هش بلوک هدر با دو بار اجرای بلوک هدر از طریق الگوریتم SHA206 محاسبه می شود.

یک هش بلوک هدر در عوض این که از طریق شبکه ارسال شود به عنوان بخشی از فرآیند تایید هر بلوک توسط هر گره محاسبه می شود. عدد ورژن بیت کوین برای حفظ اثر پیشرفت ها و تغییرات صورت گرفته درون پروتکل مورد استفاده قرار می گیرند.

هش بلوک هدر پیشین به بلوک قبلی متصل بوده و از زنجیره محافظت می کند

Timestamp تعداد ثانیه ها را از یک ژانویه ۱۹۷۰ تاکنون محاسبه می کند.قسمت سخت مربوط به بلوک تعداد صفرهایی است که باید در هنگام هش کردن بلوک هدر یافت شوند تا نیاز به گواه اثبات کار که برای ساخت یک بلوک بیت کوین در ظرف ۱۰ دقیقه لازم است برطرف شود.

نانس (Nonce) ارزشی است که توسط استخراج کنندگانی که جایگشت های مختلف را برای دستیابی به سطح مورد نیاز امتحان می کنند تغییر می یابد.

نانس به یک نانس دیگر افزوده شده و در تراکنشی که بر پایه ارز است مستقر می شود. اولین تراکنش بر پایه Merkle  نشان دهنده ی این است که پاداش بلوک به چه کسی باید داده شود. یک رقم نانس توسط تجهیزات مدرن استخراج می تواند در ظرف مدت یک ثانیه مورد استفاده قرار گیرد.

در آخر نتیجه می گیریم که با دربرداشتن اطلاعات دقیق و ابزارهای مناسب بیت کوین نه تنها یک پاداش به شمار می آید بلکه یک روش مطمئن برای انتقال پول از طریق اینترنت نیز می باشد. برای درآمد زایی هر چه بیشتر لازم است که یک نرم افزار مناسب و سخت افزار قوی کامپیوتر در اختیار داشته باشید.

یک بلوک بیت کوین چیست؟
امتیاز دهی به پست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. سلام
  ممکنه با یک مثال از یک دستگاه ۱۶ تراهشی , زمان اتمام یک بلاک یا به عبارت ساده تر زمان رسیدن به ۱۲٫۵ پاداش رو محاسبه کنید؟
  آیا صرفه نظر از قیمت برق و… , صرفا قدرت هش دستگاه ماینر زمان رو تعیین می کنه یا فاکتئر های دیگه ای هم دخیل هستن؟
  ممنون

  1. زمان لازم برای استخراج یک بلاک ۱۰ دقیقه میباشد. ولی نظر به اینکه کدام مخزن استخراج فرمول بلاک را حل میکند به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن را میتوان ظرفیت هش ریت مخزن استخراج بیت کوین دانست. در حال حاضر استخراج بیت کوین منحصر به چندین کمپانی در چین و شوروی می باشد و شانس پیدا کردن یک بلاک با چند عدد دستگاه نزدیک به صفر می باشد. اگر تمایل به استخراج ارز دیجیتال دارید، ارز های دیگر موجود می باشند که می توان آن ها را با کامپیوتر معمولی استخراج کرد. به عنوان مثال ارز ریون کوین. به زودی مقاله ای مخصوص برای استخراج این ارز دیجیتال برای دوستان به چاپ می رسانیم
   برای مطالعه بیشتر حتما بخوانید ریون کوین چیست؟
   https://bit.ly/2Al27HX

 2. سلام
  یک سوال خواستم بدونم یک بلاک چه مقداربیت کویین تولید کرده درظرف ۱۰دقیقه که ۱۲٫۵ بیت کویین پاداش کل ماینرهای جهان ازآن بلاک دریک استخرتجمیعی میباشد.

  1. با سلام. یک بلاک ۱۲.۵ بیت کوین تولید می کند. و پاداش ماینر ها ۱۲.۵ عدد بیت کوین می باشد. از این
   میزان بسته به حق الزحمه استخر تجمیعی معمولا بین ۱ الی ۳ درصد به صاحب استخر پرداخت میشود. لطفا توجه داشته باشید که هر چهار سال این ظرفیت به نصف کاهش میکند. یعنی سال ۲۰۲۰ به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلاک کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن