بیت کوین

آشنایی با کیف پول های بیت کوین

چرا به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارید؟

کیف پول های بیت کوین یکی از موضاع مرتبط با بیت کوین و ارزهای دیجیتال میباشد. در ادامه به بررسی انواع کیف پول های بیت کوین و موارد استفاده آنها میپردازیم.

با فارس کریپتو همراه باشید.

چرا به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارید؟

برخلاف بیشتر ارزهای سنتی،بیت کوین یک ارز دیجیتال است. بنا براین این نوع ارز کاملا متفاوت است بخصوص وقتی که موضوع به دست آوردن و اندوختن آن در میان باشد. از آن جایی که بیت کوین ها به شکل فیزیکی وجود ندارند نمی توانند از نظر فنی در جایی ذخیره شوند.

در عوض کلیدهای خصوصی وجود دارند که برای دسترسی به آدرس عمومی بیت کوین و مبادله ی آن ها که نیازمند ذخیره ی امن بیت کوین ها می باشد مورد استفاده قرار می گیرند.

آن چه که امکان مبادله بیت کوین را فراهم می کند ترکیبی از کلید عمومی گیرنده و کلید خصوصی شما است.

کیف پول های بیت کوین انواع مختلفی دارند و پاسخ گوی نیازهای متنوعی می باشند به علاوه این کیف پول ها از نظر امنیت، راحتی، امکان دسترسی و… نیز با یکدیگر تفاوت دارند.

انواع کیف پول های بیت کوین

کیف پول های بیت کوین از نوع کاغذی

کیف پول کاغذی بیت کوین ضرورتا سندی است که حاوی یک آدرس عمومی می باشد که می تواند برای دریافت بیت کوین ها استفاده شود و یک کلید خصوصی را  برای خرج کردن و انتقال بیت کوین های اندوخته شده در آن آدرس  فراهم کند.

این کیف پول های بیت کوین اغلب در قالب کدهای QR پرینت می شوند تا شما بتوانید به سرعت آن ها را اسکن کرده و کلیدها را به یک کیف پول نرم افزاری برای مبادله ی بیت کوین اضافه کنید. یک کیف پول کاغذی با استفاده از سرویس هایی مانند BitAddress یا Bitcoinpaper ساخته می شود که کاربران را قادر می سازد یک آدرس بیت کوین کاملا اتفاقی و یک کلید خصوصی برای آن ایجاد کنند.

کیف پول بیت کوین

سپس می توان سند ساخته شده را همراه با برخی سرویس ها که یک طرح ضد تحریف و حتی گزینه ای برای سفارش برچسب های هولوگرامی فراهم می کنند پرینت کرد سپس این سند قابل استفاده می شود.

مزیت اصلی این نوع از کیف پول های بیت کوین ( کیف پول کاغذی بیت کوین ) این است که کلیدها به صورت دیجیتال در جایی ذخیره نمی شوند. این امر مانع از حمله ی هکرها، بدافزارهایی که می توانند برای کاربران مشکلاتی ایجاد کنند و هرگونه سرقت دیجیتالی می شود.

با این حال در هنگام ساخت یک کیف پول همواره باید جوانب احتیاط را در نظر گرفت. قبل از ساخت یک کیف پول کاغذی باید مطمئن شوید که هیچ کس از این کار مطلع نمی شود. برای پیشگیری از خطر سرکشی هر گونه جاسوس افزار به فعالیت ها توصیه می شود که از یک سیستم عامل بدون اشکال مانند Ubuntu که بر روی یک فلش درایو USB یا DVD اجرا می شود استفاده کنید.

به علاوه زمانی که کیف پول کاغذی آماده شد، کد وب سایت باید قادر باشد به صورت آفلاین نیز اجرا شود بدین طریق این امکان برای شما فراهم می شود که اتصال اینترنت خود را قبل از این که کلیدها عملا ساخته شوند قطع کنید و در آخر، از پرینتری که به یک شبکه متصل نیست استفاده کنید.

همچنین باید از معتبر بودن اطلاعاتی که بر روی یک تکه کاغذ پرینت می گیرید مطمئن شوید و اقدامات مشخصی را در جهت محافظت از آن انجام دهید برای مثال توصیه می شود تکه کاغذ را در یک کیسه ی پلاستیکی مهر و موم شده نگه دارید تا از آب، رطوبت،فرسودگی و پارگی حفظ شود. برخی افراد ترجیح می دهند آن را در صندوق امانات بانک نگه دارند یا به یک وکیل بسپارند.

کیف پول فیزیکی بیت کوین نوع دیگر کیف پول های بیت کوین

کیف پول فیزیکی بیت کوین معمولا با مقدر معینی بیت کوین پر می شود و ارزش آن ها مادامی که کلیدهای خصوصی مخفی بمانند از بین نمی رود. کیف پول فیزیکی بیت کوین طبیعتا از طریق یک برچسب آشکار کننده ی دستکاری حاصل می شود. اولین نوع کیف پول بیت کوین فیزیکی یعنی Bitbill به شکل یک کارت بانکی بود اما کیف پول های فیزیکی بیت کوینی که پس از آن عرضه شدند به شکل یک مدال گرد بودند.

کیف پول کاغذی بیت کوین

Mike Cadwell با لقب Casascius که یکی از طرفداران ارزهای دیجیتالی بود اولین کیف پول های بیت کوین محبوب Casascius را در سال ۲۰۱۱ ساخت. کلیدهای خصوصی در زیر یک هولوگرام قابل برداشت نهفته شدند. زمانی که هولوگرام برداشته می شد یک الگوی ضد تحریف از خود به جای می گذاشت و زمانی که به حالت اولیه بر می گشت ارزش دیجیتالی خود را از دست می داد. پس از Casascius چندین سازنده ی جدید روی کار آمدند.

کیف پول های فیزیکی که از انواع کیف پول های بیت کوین میباشند یکی از روش های مرسوم ذخیره ی سرمایه با امنیت بالا بوده و برای انجام معاملات آفلاین بسیار مثمر ثمر هستند. از همه مهمتر اخیرا آن ها به یک فقره ی جمع کننده ی با ارزش تبدیل شده اند. کیف پول های فیزیکی بیت کوین معایبی نیز دارند.

در نوامبر سال ۲۰۱۳،شبکه ی اجرایی جرایم مالی از Mike Cadwell تقاضا کرد ساخت کیف پول های فیزیکی بیت کوین را متوقف کند زیرا کار او نوعی انتقال پول به شمار می آمد. از آن جایی که قوانین مربوط به این کار قوانین دشوار و غیر قابل تحملی بودند او مجبور شد فروش اقلامی را که حاوی بیت کوین های دیجیتالی بودند متوقف کند. در بسیاری از کشورها قوانین مربوط به بیت کوین نامشخص هستند همچنین احتمال دارد این قبیل اقلام از نظر برخی مسئولین پول هایی تقلبی محسوب شوند.

کیف پول موبایلی

برای افرادی که به طور روزمره یا برای انجام معاملات رو در رو از بیت کوین استفاده می کنند یک کیف پول موبایلی بیت کوین ابزاری بسیار ضروری است. این نوع از کیف پول های بیت کوین به عنوان یک برنامه بر روی تلفن های هوشمند اجرا می شود، کلیدهای خصوصی را ذخیره می کند و این امکان را برای شما فراهم می کند تا هزینه ی اجناسی را که خریداری می کنید مستقیما از طریق تلفن همراه بپردازید.

به علاوه برخی از برنامه ها کاربران را قادر می سازند از ویژگی ارتباط میدانی با بُرد نزدیک استفاده کنند یعنی شما می توانید بدون نیاز به وارد کردن هیچ گونه اطلاعاتی رو به دستگاه کارت خوان بر روی تلفن همراه خود ضربه بزنید تا پرداخت صورت گیرد.

هر مشتری بیت کوین نیازمند دسترسی به تمامی دفتر کل زنجیره ی بلوک می باشد که به طور دائم به آن افزوده می شود و به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارد. به همین دلیل کیف پول های موبایلی از فناوری پرداخت ساده ( SPV ) برخوردار هستند. کیف پول های موبایلی تنها با زیر مجموعه ی های بسیار کوچکی از زنجیره بلوک کار می کنند و برای اطمینان از این که اطلاعات درستی در اختیار داشته باشند به گره های معتبر در شبکه ی بیت کوین متکی هستند.

علیرغم این که کیف پول های موبایلی از بهتریم کیف پول های بیت کوین و راهی مناسب برای ذخیره بیت کوین هستند اما در معرض خطر حمله ی هکرها قرار دارند.به علاوه اگر شخصی به موبایل شما دسترسی پیدا کند کنترل کیف پول موبایلی خود را از دست می دهید.

برنامه های کیف پول بیت کوین بسیار متنوعی برای تلفن های همراه وجود دارد که بر روی سیستم عامل اندروید اجرا می شوند.در فوریه ی سال ۲۰۱۴ اپل کیف پول های بیت کویت را از اپ استور تحریم کرد اما چند ماه بعد این تحریم را برداشت.

کیف پول های تحت وب

این نوع از کیف پول های بیت کوین کلیدهای خصوصی شما را بر روی سرور یک کمپانی که این قبیل خدمات را ارائه می دهد ذخیره می کنند. این سرور همواره آنلاین بوده و توسط فرد دیگری کنترل می شود. سرویس های مختلف قابلیت های مختلفی را عرضه می کنند همچنین برخی از آن ها به کیف پول های موبایلی و دسکتاپ متصل می شوند و آدرس های شما را در تمامی دستگاه هایی که متعلق به شما هستند تکرار می کنند.

همانند کیف پول های موبایلی، کیف پول های الکترونیکی نیز کاربران را قادر می سازند تا به آسانی به پول های خود از هر دستگاه متصل به اینترنت دسترسی داشته باشند.

احتمال دارد سازمان هایی که وب سایت را اداره می کنند به کلیدهای خصوصی شما دسترسی پیدا کنند و در نتیجه کنترل تمامی سرمایه های شما را در اختیار بگیرند مگر این که از این نوع کیف پول ها به درستی استفاده کنید. به علاوه برخی کیف پول های الکترونیکی بر پایه ی تبادلات عمل می کنند و گاهی اوقات این تبادلات متوقف می شوند و همراه با سرمایه های کاربران از دست می روند.

کیف پول دسکتاپ

کیف پول های دسکتاپ بر روی کامپیوتر دانلود و نصب می شوند و کلیدهای خصوصی را بر روی هارد درایو ذخیره می کنند و از ایمن ترین کیف پول های بیت کوین میباشند. این کیف پول ها از کیف پول های الکترونیکی و موبایلی امن تر هستند زیرا به هیچ برنامه ی شخص ثالثی نیاز ندارند و سرقت اطلاعات از آن ها بسیار دشوار است با این حال به اینترنت متصل می شوند و به همین دلیل امنیت خود را از دست می دهند.

کیف پول های دسکتاپ برای افرادی که از طریق کامپیوترهای خود مقدار کمی بیت کوین مبادله می کنند بسیار کارساز هستند کیف پول های دسکتاپ بسیار متنوعی وجود دارد که پاسخ گوی هرگونه نیازی می باشند.برخی از آن ها به امنیت و برخی به شناسایی نشدن تاکید دارند.

کیف پول های سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری یکی از انواع نسبتا منحصر به فرد کیف پول های بیت کوین هستند که کلیدهای خصوصی را در یک دستگاه سخت افزاری امن ذخیره می کنند.کیف پول های سخت افزاری یکی از مطمئن ترین روش های ذخیره ی بیت کوین به هر مقداری می باشند.

هیچ گونه شواهد مبنی بر سرقت پول از کیف پول های سخت افزاری وجود ندارد. بر خلاف کیف پول های کاغذی که به طور اجتناب ناپذیر با نرم افزار مرتبط هستند از کیف پول های سخت افزاری می توان به طور امن و هم کنشی استفاده کرد. به علاوه این کیف پول ها از ویروس های کامپیوتری مصون هستند و پول های ذخیره ی شده در آن ها در قالب یک متن رمز نگاری نشده از دستگاه منتقل نمی شوند و در بسیاری از موارد نرم افزار کیف پول های سخت افزاری یک منبع باز است.

حتی برخی از کیف پول های سخت افزاری از صفحاتی برخوردار می باشند که آن را امن تر می کنند زیرا از این صفحات می توان در جهت بررسی و ارائه ی جزئیات مهم کیف پول های بیت کوین استفاده کرد. برای مثال می توان یک صفحه را به منظور تولید یک عبارت بازیابی و تایید مقدار و آدرس پرداختی که باید صورت بگیرد به کار گرفت.

بنابراین مادامی که در یک دستگاه معتبر که توسط یک سازنده ی ماهر و قابل اطمینان ساخته شده است سرمایه گذاری می کنید پول و سرمایه ی شما محفوظ و ایمن خواهد بود.

آشنایی با کیف پول های بیت کوین
امتیاز دهی به پست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن