اتریوم

اتریوم چیست ؟

آشنایی با ارز اتریوم

اتریوم که دومین رمز نگار (پول دیجیتال) بزرگ تجاری در بازار ارز جهانی می باشد، توجه سرمایه گذاران و علاقه مندان به ارز را به سوی خود جلب کرده است. این رمز نگار نسبتا جدید نه تنها تغییر قابل ملاحظه ای در وضعیت موجود ایجاد می کند، بلکه باعث سرعت توسعه و استقرار برنامه های جدید می شود. Ethereum اساسا باعث پیشرفت ده ها تن از سرمایه گذاران بازار ارز شده است. اما اتریوم چیست ؟

در حالی که منافع اتریوم برای برنامه نویسان و جهان فن آوری واضح می باشد، برای کسانی که با تکنولوژی کم تر سر و کار دارند، درک آن مشکل است. در این راهنما قصد داریم که درباره این رمز نگار توضیحاتی بیش تری در اختیار شما قرار دهیم.

با فارس کریپتو همراه باشید.

فرق بیت کوین با اتریوم چیست ؟

اگر شما به اتریوم علاقه مند هستید، احتمالا شما میدانید Bitcoin اطلاعاتی دارید.

حتما بخوانید: بیت کوین چیست؟

تمام رمز نگاری های ارزی به ناچار خود را با Bicotin مقایسه می کنند و مشکلات را آسان تر می کنند.

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ به عنوان نخستین ارز دیجیتال در جهان راه اندازی شد و تنها هدف آن ایجاد یک ارز جهانی غیرمتمرکز بود. این ارز نیازی به موسسات مالی واسطه ای ندارد، اما هنوز هم معاملات مطمئن و معتبر را تأمین می کند. این تکنولوژی که نام ” blockchain ” داشت انقلابی را در تکنولوژی به همراه داشت.

Blockchain یک سربرگ دیجیتال است که به طور مداوم سوابق را ضبط و تأیید می کند و برای پیگیری و بررسی معاملات Bitcoin استفاده می شود. از آن جایی که شبکه جهانی رشته های ارتباطی از blockchain حفاظت می کند، تقریبا فساد ناپذیر است. بلوک های جدیدی که به شبکه اضافه می شوند همیشه معتبر هستند.

اتریوم مشابه بیت کوین یک شبکه توزیع عمومی بلوک است. در حالی که Ethereum و Bitcoin رمزنگارهایی هستند که می توانند در میان کاربران فروخته شوند، تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد.

برای مثال، بیت کوین از بلوک چین برای پیگیری مالکیت پول دیجیتال استفاده می کند، و آن را با سیستم موجودی الکترونیکی جفت می کند. اما، تمرکز اتریوم بر اجرای کد برنامه نویسی یک برنامه است. توسعه دهندگان نرم افزار عمدتا از آن برای پرداخت خدمات و هزینه های معامله در شبکه اتریوم استفاده می کنند.

این قراردادهای هوشمند توسط Turing-complete Ethereum Virtual Machine) EVM) و توسط یک شبکه عمومی بین المللی ارتباطات اداره می شود.  رمز نگاری ارز در شبکه Ethereum، اتر نامیده می شود.

عملکرد متفاوت اتریوم چیست :

 1. جبران خسارت های معادن که شبکه های خود را تامین می کنند.
 2. پرداخت های مردم زیر نظر شرایط قرارداد هوشمند می باشد. این عامل موثر انگیزه کاربران برای کار بر روی پلت فرم Ethereum را افزایش می دهد.

اگر کمی گیج شده اید و هنوز هم متوجه این مطالب نشده اید، نگران نباشید. حتی ظاهر اصول فن آوری نیز بسیار پیچیده است. در پایان این مطلب شما ۹۹/۹۹۹ % بیش تر از سایر مردم درباره Ethereum اطلاعات دارید.

ما اطلاعاتی نظیر نحوه ی عملکرد اتریوم و تاریخچه Ethereum به شما می دهیم و اطلاعات برخی از dapps هیجان انگیز در حال اجرا بر روی پلت فرم اتریوم را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دستگاه مجازی اتریوم چیست ؟

برنامه های بلوک چین اولیه مانند Bitcoin تنها به کاربران امکان استفاده از از عملیات های از پیش تعریف شده ای را می دهد. به عنوان مثال بیت کوین به طور انحصاری به عنوان یک رمزنگار مجازی ساخته شده است.

بر خلاف این پروژه های اولیه بلوک چین در اتریوم به کاربران این امکان را می دهد که خودشان عملیات خود را بسازند. این بدین معناست که ماشین مجازی Ethereum ) EVM ) این امکان را فراهم می کند. مثلا محیط اجرایی اتریوم قراردادهای هوشمندانه را اجرا می کند.

از آنجایی که اتریوم هر ارتباطی از EVM را اجرا می کند، برنامه های کاربردی ساخته شده بر روی آن مزایایی دارند، از جمله این مزایا غیر متمرکز بودن، بدون نیاز به ساختن بلوک می باشد.

فرق بیت کوین و اتریوم

قراردادهای هوشمند اتریوم چیست

قراردادهای هوشمند، رشته ای از کدهای کامپیوتری است که وقتی شرایط خاصی از پیش تعیین شده باشد به صورت خودکار اجرا می شود. به جای اینکه از یک مرجع مرکزی واحد مجوز بخواهید، این قراردادها به صورت خودکار عمل می کنند. این موارد نه تنها تمام بر عملکرد پروسه تاثیر می گذارد، بلکه باعث می شود که عادلانه تر و بی طرف تر باشد.

به عنوان مثال، قرارداد هوشمند ساده زیر را در نظر بگیرید:

 • جیم می خواهد ۱۰۰ اتر (ETH) با سارا شرط بندی کند که قیمت ETH در ۳۰ اوت ۲۰۱۸ بالاتر از ۱۰۰۰ دلار است.
 • آن ها در مورد پرداخت داده ها برای تعیین قیمت ETH موافقت کرده اند.
 • هر یک از آن ها ۱۰۰ ETH را در یک قرارداد هوشمند سپرده می کنند، و برنده تمام ۲۰۰ ETH را دریافت خواهد کرد.
 • در تاریخ ۳۰ اوت سال ۲۰۱۸ پرداخت داده ها مورد پرسش قرار می گیرد و قرارداد بلافاصله پول را برای برنده ارسال می کند.

با استفاده از قرارداد هوشمند، نیازی نیست که جیم و سارا به یکدیگر اعتماد کنند. آنها فقط باید به پرداخت داده ها اعتماد کنند. به خاطر داشته باشید که این فقط یک مثال ساده است. بسیاری از قراردادهای هوشمندانه بسیار پیچیده هستند و می توانند شگفت انگیز باشند.

حتما بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟

 نکته: قراردادهای هوشمند می توانند کارهای مختلفی را بدون نیاز به واسطه انجام دهند. در همه قرارداد های هوشمند، قوانین دلخواه نوشته شده است. اکنون Dapps را برای شما شرح خواهیم داد.

نرم افزارهای غیر متمرکز (Dapps)

بسیاری از ما درک درستی از برنامه ( اپلیکیشن ) داریم. یک برنامه به طور رسمی به عنوان یک اپلیکیشن یا قطعه ای از نرم افزار طراحی شده است و برای انجام یک هدف خاص تعریف شده برای کاربر نوشته شده است.

ما هر روز از برنامه ها استفاده می کنیم: برنامه ها به ما اجازه می دهند که مانده حساب بانکی مان را چک کنیم، تصاویر زنده را ثبت کنیم، و یا حتی Flappy Bird را راه اندازی کنیم.

حال این تعریف را به خاطر بسپارید و غیر متمرکز بودن آن را در ادامه بخوانید. Dapps عملکرد های مشابهی دارد اما ارتباطات در کل شبکه به جای یک منبع مرکزی اجرا می شوند. این واقعیت که آنها غیر متمرکز هستند، مزیت بزرگی را نسبت به برنامه های دیگر به دست آورده است.

آیا می دانید که وقتی سرعت Instagram پایین است دلیل آن پایین بودن سرعت سرور می باشد؟ این موضوع روی dapps اثری ندارد. نمی توان آن را هک کرد و اطلاعات ۱۷ میلیون نفر را افشا کرد.

علاوه بر آن،  Dapps:

 • Open Source – Dapps به کاربران این امکان را می دهد که کد برنامه را در نمای جلو و عقب مشاهده کنند. هیچ نقصی مبنی بر اینکه ” به ما اجازه دهید که از لوکیشن شما استفاده کنیم ” وجود ندارد.

 Autonomous – Dapps •به طور خودکار با قوانین کدگذاری شده در Dapps اجرا می شود. فضای خارجی برای فساد وجود ندارد.
• داده ها و پروتکل ها بدون هک شدن بر روی cryptographically ذخیره می شوند.

 • اجرای آن برای توسعه دهندگانی که مایل به استفاده از فن آوری بلوک چین بدون نیاز به ایجاد بلوک های جدید هستند ساده تر می باشد. سازندگان Dapp با ساختن مدیریت پایگاه داده ای این برنامه، در وقت و انرژی خود صرفه جویی کرده اند. به دلیل اجرای این شبکه غیر متمرکز، Dapps فقط هزینه معاملات را پرداخت می کند.

در بسیاری از موارد، کاربران نمی توانند dapps را حتی از برنامه های معمولی تشخیص دهند.  Dapps  معمولا از برنامه های کاربردی وب HTML / JavaScript برای برقراری بلوک چین استفاده می کند، همان گونه که بسیاری از برنامه های کاربردی که امروزه از آن ها استفاده می کنید، این جزییات را به کاربران نشان می دهد.

در ادامه مطلب دوباره به سوال فرق بیت کوین با اتریوم چیست میپردازیم:

اکنون که شما درک درستی از Ethereum و نحوه ی عملکرد آن دارید، دوباره آن را با Bitcoin در یک سطح فنی مقایسه می کنیم. در حالی که این دو رمزنگار اهداف متفاوتی دارند، Ethereum  مزایای بیش تری نسبت به Bitcoin  دارد.

مزایای اتریوم چیست ؟

 1. زمان بلوک کم تر: در اتریوم بلوک ها تقریبا در هر ۱۵ ثانیه اجرا می شوند اما سرعت آن ها در Bitcoin10 دقیقه می باشد. این زمان کوتاه تر به بلوک چین این امکان را می دهد تا سریع تر داده های تراکنش را تأیید کند، اگرچه به معنای بلوک های جداگانه بیشتری نیزمی باشد.
 2. ساختار پرداخت پیچیده تر: هزینه های معاملات اتریوم بر اساس نیازهای ذخیره سازی و استفاده از شبکه است. اما معاملات Bitcoin با اندازه بلوک محدود شده اند و با یکدیگر رقابت می کنند.
 3. ذخیره پولی پیچیده تر: ذخایر بیت کوین در حال حاضر بهASIC ( مدارهای مجتمع خاص برنامه ) نیاز دارد، که به سرمایه گذاری زیادی نیاز دارد. روش ذخیره اتریوم با توجه به مقاومت ASIC طراحی شده است، بنابراین شرایط را هموار کرده است و به غیر متمرکز بودن دسترسی به اندوخته های پولی کمک می کند.

مسلما اتریوم در حال حاضر از بیت کوین بهتر عمل می کند. با  Ethereum ، شما به راحتی می توانید معاملات را سریع تر ارسال کنید، هزینه های کم تری برای معاملات بپردازید و در میزان سودآوری منحصر به فرد باشید.

اتریوم چیست ؟
امتیاز دهی به پست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن