ارزهای دیجیتال

آشنایی با ارز دیجیتال دش

هرآنچه که افراد تازه کار باید درباره ارز دیجیتال Dash بدانند

ارز دیجیتال دش Dash یکی از آینده دار ترین ارزهای دیجیتال و جایگزینی برای بیت کوین (Bitcoin) است. این مقاله توقفگاهی است برای کسانی که می خواهند همه چیز را در مورد Dash فرا گیرند.

با فارس کریپتو همراه باشید.

ارز دیجیتال دش Dash چیست؟

ارز دیجیتال دش بر خلاف دیگر پروژه های ارز های رمزگذاری شده مثل اتریوم ( Ethereum ) یا استریتس (Straits) که بیشتر پلتفرم های توسعه دهنده هستند، میباشد.

ارز دیجیتال دش خودش را به عنوان ارز الکترونیک نظیر به نظیر (Peer to peer) غیر متمرکز شناسانده است. این ارز قصد دارد به اندازه ی پول های واقعی در کشورهای مربوطه مثل دلار آمریکا، پوند انگلستان، یورو، روپیه هند، یا یوان چین رایج باشد.

Dash براساس کدهای هسته ای بیت کوین با ویژگی های اضافی (مثل حریم شخصی و تبادل سریع) ساخته شده است

همانند بیت کوین، ارز دیجیتال دش منبع باز است و تکنولوژی بلاک چین، زیربنای کیف پول و انجمن  خود را دارد. اما بر خلاف بیت کوین، هزینه ی تراکنش های آن بسیار ناچیز است.

به علاوه، از لحاظ رویکرد انجمن توسعه به نظر می رسد که تنها ارز دیجیتال دش به عنوان پول دیجیتال برای اینترنت باقی خواهد ماند که اتفاق خوشایندی است.

چرا و چه وقت ارز دیجیتال دش ساخته شد؟

Dash ، سه سال پیش و در ۱۸ می ۲۰۱۴  توسط توسعه دهنده ی خود، اوان دافیلد ( Evan Duddield ) به وجود آمد.

ارز دیجیتال دش در آغاز به عنوان ( XCoin XCO ) عرضه شد. در فوریه ۲۰۱۴، نامش به دارک کوین ( Darkcoin ) به معنای پول سیاه تغییر کرد. و در ۲۵ مارس ۲۰۱۵ دارک کوین جای خود را به دش ( Dash ) داد.

اوان دافیلد به طور اتفاقی با بیت کوین آشنا شد و تحت تاثیر تکنولوژی آن قرار گرفت. اما خیلی زود متوجه شد که بیت کوین شخصی و به اندازه کافی سریع نیست.

ارز دیجیتال dash

او ایده های بسیاری برای ناشناس کردن بیت کوین در ذهن داشت اما می دانست که توسعه دهندگان هسته ی بیت کوین اجازه ی این کار را به اون نخواهند داد، به دلیل این که برای این کار هسته ی بیت کوین باید تغییر می کرد.

بنابراین برای تغییر این ایراد اساسی بیت کوین، اوان تصمیم گرفت تا از کدهای هسته ی بیت کوین استفاده کند و ارز رمز گذاری شده خود را به وجود آورد. که ما امروزه آن را به عنوان ارز دیجیتال دش می شناسیم.

موجودی ارز Dash

ارز دیجیتال دش به گونه ای طراحی شده است تا ۱۸ میلیون کوین را تامین کند.

حتما بخوانید: اتریوم چیست؟

در حال حاضر گردش موجودی Dash  چیزی در حدود ۷٫۴ میلیون کوین است، و تا سال ۲۳۰۰ ( که قطعا هیچ کدام از ما زنده نیستیم) به ۱۸ میلیون خواهد رسید. ارز دیجیتال دش دارای جایزه بلاک ( Block reward ) متغیر است که هر ساله ۷٫۴ درصد کاهش پیدا می کند. زمان متوسط ماینینگ بلاک ها در بلاک چین Dash 2.5 دقیقه است، که این زمان چهار برابر سریعتر از بیت کوین است.

ارزش تجاری ارز دیجیتال دش

در زمان نوشتن این مقاله، تمام موجودی در گردش Dash چیزی در حدود ۷٫۴ میلیون است، و هر واحد از آن ۲۰۴ دلار ارزش دارد.

با این وجود، ارزش تجاری Dash 1.5 میلیارد دلار است. در ژوئن ۲۰۱۷ Dash  رتبه ششم در میان با ارزش ترین ارزهای رمزگذاری شده از لحاظ ارزش تجاری را دارا بوده.

کیف پول Dash

شما می توانید کیف پول خودتان را برای Dash بسازید. این کیف پول می تواند هم کلید شخصی و هم کلید عمومی Dash  شما را ذخیره کند. این ارزان ترین نوع ذخیره سازی سرد است.

تکنولوژِی Dash

Dash  ویژگی هایی دارد که آن را از دیگر ارز های رمز گذاری شده متمایز می کند:

ارسال شخصی – ارز دیجیتال دش به شما این امکان را می دهد تا پول های خود را به صورت خصوصی و با ترکیب با دیگر تراکنش ها ارسال کنید، این کار تشخیص تراکنش های خاص را دشوار می کند؛ و برای این کار از سرویس ترکیب کوین ها بر اساس CoinJoin استفاده می کند. این ویژگی خصوصی سازی انتخابی است که کاربر ممکن است بخواهد از آن استفاده کند. اما محدودیت ۱۰۰۰ دش با استفاده از این ویژگی وجود دارد.

ارسال فوری – این ویژگی به شما اجازه می دهد تا تراکنش های دش خود را به سرعت ارسال کنید ( در ۱٫۵ ثانیه). اما Masternodes هزینه های بالاتری برای پردازش این تراکنش ها از حساب تان کم می کند. Instant send همچنین مشکل double spending  را بر طرف کرده است. نکته : در سال ۲۰۱۶ InstantX به InstantSend تغییر نام پیدا کرد.

Masternodes – بر خلاف بیت کوین، که هر نوت برابر اند، دش امتیاز نود ویژه ای با نام Masternodes دارد. هر کسی می تواند با داشتن ۱۰۰۰ دش به عنوان ضمانت، Masternodes ایجاد کند. این نودهای (Nodes) به خصوص ارسال خوصی و ارسال فوری را برای کاربر ممکن می کنند و ۴۵ درصد جایزه بلاک به به کاربر می دهند.

آشنایی با ارز دیجیتال دش
امتیاز دهی به پست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن