ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال زی کش (Zcash) چیست؟

بررسی ارز دیجیتال زی کش

ارز دیجیتال زی کش (ZEC) یک ارز دیجیتال دیگر مشابه با بیت کوین اما با چند ویژگی مختلف است. زی کش همانند بیت کوین بر مبنای یک بلاکچین غیر متمرکز است اما این امکان را فراهم می کند که میزان تراکنش ها و نام افراد مشخص نشوند.

ارز دیجیتال زی کش چیست؟

با سایت فارس کریپتو همراه باشید.

در بیت کوین اگر آدرس شخصی را بدانید می توانید تراکنش های او را دنبال کرده و از تمامی آدرس ها و مقدار تراکنش های آن ها آگاه شوید. بنا براین به طور واضح مشخص می شود که چه مقدار پول در گردش است اما در زی کش تمامی این اطلاعات رمز نگاری شده اند.

حتما بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال زی کش از یک گواه اثبات امنیت مخصوص شبکه به نام zk-snark یا ساخت گواه اثبات استفاده می کند.بدین طریق شبکه قادر خواهد بود یک دفتر کل مطمئن از حساب ها را بدون فاش کردن نام افراد و میزان تراکنش ها در خود حفظ کند.

این امر به واسطه استفاده از اثبات دانایی صفر رخ می دهد یعنی در جایی که فرد تراکنش را انجام می دهد این توانایی را دارد که زی کشی را که پیش از این خرج نکرده است خرج کند.

آشنایی با زی کش

در بیت کوین هر گره توازنی از آن چه را که هر آدرس در UXTO نگه داشته است حفظ می کند یا تراکنش های انجام نشده را شناسایی می کند تا انجام پذیرند.

موجودی کلی زد کش همانند بیت کوین به ۲۱ میلیون خواهد رسید و حتی همان سرعت صدور را با ۲۱m زی کش که در طول مدت ۱۳۱ سال صادر شده اند دنبال می کند و در عوض داشتن بلاک هایی که در ظرف مدت ۱۰ دقیقه ساخته می شوند از بلاک هایی برخوردار است که به طور میانگین در ظرف مدت ۲٫۵ دقیقه ساخته شده و پاداش آن ها چهار مرتبه بیشتر است و هر چهار سال یک بار نصف می شود.

نحوه استخراج زی کش

زی کش از Equihash به عنوان یک الگوریتم هش استفاده می کند که یک الگوریتم گواه اثبات کارِ هارد مموریِ نامتقارن بر مبنای مسئله تاریخ تولد است. زی کش همانند اتریوم ملزم یک رَم با فضای کافی برای کند کردن فرآیند ساخت گواه اثبات و پیشگیری از توسعه ASIC می باشد.

مقاله مشابه: بررسی ارز دیجیتال ریپل

زی کش برای جلوگیری از Instamine شروع استخراج کندی دارد و پاداش های بلاک کندتر از حد نرمال اعطا می شوند.

زی کش یک بلاکچین و ارز دیجیتال توسعه یافته است و  بر مشکلات مربوط به حریم خصوصی بیت کوین چیره می شود.

از آن جایی که زد کش از اثبات دانایی صفر برای شناسایی و تایید اعتبار تراکنش ها استفاده می کند بلاکچین زی کش برای تجارت ها و سازمان هایی که به سیستم های مبتنی بر فناوری بلاکچین همراه با قابلیت حفظ حریم خصوصی علاقه دارند کارایی زیادی دارد.

ارز دیجیتال زی کش (Zcash) چیست؟
امتیاز دهی به پست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن