ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال مونرو Monero

آشنایی با ارز متفاوت مونرو

مونرو (با نشان XMR) در آپریل ۲۰۱۴ با عنوان BitMonero عرضه شد. Monero در زبان اسپرانتو به معنای پول است.مونرو که یک شاخه از بیت کوین می باشد یک ارز دیجیتال امن، خصوصی و غیر قابل ردیابی است و بر مبنای پروتکل Cryptonote و Ring Signatures (امضای حلقه ای) ایجاد شده است.

با فارس کریپتو همراه باشید.

بررسی ارز دیجیتال مونرو

مونرو و جامعه ی آن به سه موضوع کلیدی اهمیت زیادی می دهند:

  • امنیت
  • حریم خصوصی
  • غیر متمرکزسازی

وب سایت Monero این سه موضوع را با جزئیات بیشتر توضیح می دهد.

امنیت در مونرو

کاربران می توانند در جهت انجام تراکنش های بدون خطر به مونرو اطمینان کنند.

حریم خصوصی

مونرو تاکید زیادی بر روی حفظ حریم خصوصی دارد. Monero باید قادر باشد از کاربران در دادگاه و در بدترین حالت ممکن از جزای مرگ محافظت کند.

غیر متمرکزسازی

مونرو قول داده است بیشترین میزان غیر متمرکزسازی را فراهم کند.

Monero بر پایه پروتکل رمزنگاری سطح کاربرد می باشد که بر روی حریم خصوصی که Ring Signature نامیده می شود تمرکز دارد.

Ring Signatures در یک کنفرانس مربوط به رمزنگاری که در سال ۲۰۰۱ در کوئینزلند استرالیا برگزار شد مطرح شد. از جمله سازندگان Ring Signature می توان به این اسامی اشاره کرد: Ron Rivest، Adi Shamir و Yuel Tauman.

حتما بخوانید: بلاک چین چیست؟

موضوع مهمی که در رابطه با Monero وجود دارد این است که چگونه تراکنش ها غیر قابل دسترسی و ردیابی هستند. مونرو این کار را به واسطه ی محدودیت بلاکی که دارد و منجر به انعطاف پذیری در کنترل داده ها و مقیاس پذیری می شود انجام می دهد. ساختار Monero ملزم رمزنگاری و داده های بیشتری حول محور تراکنش ها می باشد.

به علاوه از یک فرانمایی گزینشی برخوردار است که کاربران را قادر می سازد در صورت تمایل برخی از تراکنش ها را قابل مشاهده کنند. یک تحقیق جدید صورت گرفته بر روی دستگاه Asic (دستگاه استخراج مونرو) نشان می دهد که یک کوین به ۵  کوین تجزیه می شود.

Monero از فناوری های Ring Signature، Ring Confidential Transcation(RST) و Stealt addresses (آدرس های مخفی) در جهت نامشخص کردن تراکنش ها در سطح پروتکل برای حفاظت از فرستندگان و گیرندگان از جاسوسی استفاده می کند.

مشکلات مربوط به بیت کوین که مونرو قصد برطرف کردن آن ها را دارد

یکی از معایب اصلی بیت کوین عدم انعطاف پذیری آن برای اجرای قابلیت های جدید می باشد که ملزم بروزرسانی کامل شبکه هستند (این موضوع شامل محدودیت های کد اختصاصی و عناصر ساده ی طراحی مانند بسامد بلاک،حداکثر میزان موجودی و تاییدها می شود)

ردیابی میزان تراکنش عموما و به طور خودکار در بیت کوین قابل ردیابی است مگر این که کاربران مراحل ویژه ای را طی کرده باشند.

الگوریتم اثبات کار (PoW) نیز با پیدایش سخت افزار Application Specific Integrated Crcuit و GPU نظریه ی بیت کوین مبنی بر یک کامپیوتر یک حق رای (one-CPU-one-vote ( را نقض کرد. این امر موجب می شود که استخراج کنندگان بر روی شبکه و تغییرات ایجاد شده در اصول مونرو کنترل داشته باشند.

توزیع نامنظم بیت کوین ناشی از این مسئله است که هر چهار سال یک بار مقدار پاداش استخراج نصف می شود.هدف اصلی ایجاد توزیع بدون اشکال و محدود شده با استفاده از نمودار تحلیل نمایی بود.

ارز دیجیتال مونرو Monero چیست؟

در عوض یک تابع خطی تکه ای وجود دارد که فرصت را برای یک حمله ی Double Spend فراهم می کند. به همین دلیل با هربار نصف شدن پاداش استخراج مونرو هشریت شبکه کاهش می یابد.

مهمترین تکنولوژی مونرو

تکنولوژی اصلی پشتیبان مونرو ایجاد تعادل بین کنترلی که کاربران بر روی کلیدهای خود و به کاراندازی محرمانه ی مکانیسم های اثبات کننده ی امنیتی دارند و انعطاف پذیری و توسعه ی شبکه می باشد.

تنظیم پیش فرض برای تبادلات بیت کوین درصورتی که در جهت ناشناس ماندن هویت اقداماتی را انجام ندهید کاملا آشکار است.یعنی آدرسIP همراه با منابع کافی اختصاصی می تواند به دستگاه وصل شود.

حتما بخوانید: آشنایی با لایت کوین

نحوه ی استخراج مونرو

درحالی که تمرکز استخراج Monero با چالش هایی مواجه است، استخراج کنندگان ASIC باعث شده اند که هشریت مونرو بیش از ۵۰% کاهش یابد. این امر ناشی از خطر استخراج محرمانه ی ASIC بود که به طور چشمگیری کارایی بیشتری از GPU ها دارد. در نتیجه مونرو هنوز به عنوان یک ارز قابل استخراج از طریق GPU باقی مانده است.

چگونگی ذخیره مونرو

کیف پول های دسکتاپ مختلفی برای ذخیره ی مونرو وجود دارد مانند Mac، Linux و Windows

با درنظر گرفتن جهت دشوار توسعه دهنده برای پردازنده هایی که در دستگاه های موبایل استفاده می شوند و در عین حال یک منبع بلاکچین هستند که کاربران را قادر می سازند که از یک فایل خام یک بلاکچین را راه اندازی کنند Arm(v7&8) OS وجود دارد.

از جمله کیف پول های موبایلی و سبک می توان به Cake Wallet، Monerojo و My Monero اشاره کرد.

سخت افزار نیز در جهت پشتیبانی از Ledger Nanos که اکنون در dv kit موجود است و به زودی برای سایر کاربران Ledger نیز عرضه می شود نقش داشته است. همچنین مونرو برای ساخت کیف پول های داخلی برنامه هایی دارد که در حال اجرای آن ها است.

انتقادها،ضعف ها و نگرانی ها

اگرچه مونرو مزایای زیادی دارد اما از ضعف هایی نیز برخوردار است که در ادامه به آن ها می پردازیم:

حریم خصوصی : در Monero امکان ردیابی آدرس IP یک گره که منشا آن یک تراکش است وجود دارد. وارد شدن به آدرس IP می تواند منجر به شناسایی کاربر شود.

تمرکز استخراج : منابع اصلی استخراج مونرو چهار استخر با ظرفیتی حدود ۲۰% هستند. به علاوه پیدایش استخراج Asic Monero تکنولوژی one-CPU-one-vote را به خطر می اندازد.

Darkweb PR : اگرچه این امر دلیل اصلی تشکیل تیم مونرو نیست اما می تواند موجب افشای تراکنش ها شود در نتیجه بسیاری از افراد از به کارگیری آن هراس دارند.

میزان تراکنش : میزان تراکنش های مونرو بسیار بیشتر از بیت کوین هستند و ملزم داده های بیشتر می باشند به علاوه منجر به تشکیل یک بلاک چین بسیار بزرگ شده که هر روز گسترش بیشتری می یابد.

مشکل توسعه: توانایی سازش با کیف پول های مختلف و سایر همسازی ها که کاربرد مونرو را افزایش می دهند کاهش یافته است.

محدودیت ابزارهای خرید: در حال حاضر دسترسی به ابزارهای خرید برای کامل کردن فرآیند پرداخت دشوار است.با این حال سرویس های شخص ثالث زیادی وجود دارند که این مشکل را برطرف می کنند.

ارز دیجیتال مونرو Monero
امتیاز دهی به پست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن