بیشتر بدانید

بررسی بلاک چین تزوس

آشنایی با تکنولوژی Tezos

بر اساس سایت تزوس (Tezos)، بلاک چین تزوس یک سیستم بلاکچین نامتمرکز است که دارای قابلیت مدیریت جمعی میباشد. مدیران جمعی به گروهی از افراد گفته میشود که به علت داشتن منافع مشترک، با یکدیگر مرتبط میشوند.

بلاک چین تزوس چیست؟

با سایت فارس کریپتو همراه باشید.

هدف بلاک چین تزوس ارائه این امکان است که سهام داران آن بتوانند به صورت جمعی آن را مدیریت کرده و بهبود بخشند. در این مطلب توضیحاتی ابتدایی درباره تی زوس داده شده و تفاوت های آن با دیگر ارزها همانند اتریوم بررسی خواهد شد. همچنین در اینجا میتوانید توضیحاتی درباره Etherum را بخوانید.

مدیریت بلاک چین تزوس

با این که بلاک چین تزوس نیز همانند اتریوم، دارای سیستم تبادلات هوشمند میباشد، تفاوت اساسی میان این دو ارز این است که تزوس قادر است سیستم خود را در طول زمان و بوسیله مدیریت جمعی بهبود بخشد.

این سیستم مدیریت برای بهبود بیشتر تزوس طراحی شده است و از تبدیل آن به نسخه های متفاوت جلوگیری خواهد کرد

به عقیده توسعه دهندگان این سیستم، ساخت نسخه های جدید (که هم اکنون بیت کوین و اتروم از این روش برای بهبود استفاده میکنند) تکنیکی قدیمی بوده و نمیتواند راهی مناسب برای بهبود این سیستم باشد. از نظر آنها این امر تنها باید به عنوان آخرین راهکار استفاده شود.

در بلاک چین تزوس توسعه دهندگان میتوانند برای توسعه سیستم، اقدام به درخواست بررسی کد های خود کنند.

حتما بخوانید: آلت کوین چیست؟

پس از آن سهام داران تزوس میتوانند با تایید یا رد کردن این درخواست ها، سیستم را مدیریت کنند. این روش توسعه، به توسعه دهندگان انگیزه کار بر روی بلاک چین تزوس را خواهد داد و آنها بیشتر در کار بر روی تزوس جذب خواهند شد.

این ویژگی بلاک چین تزوس برای حمایت بیشتر از توسعه دهندگان در بهبود سیستم طراحی شده است.

تزوس

استفاده تزوس از  Delegated PoS

در حال حاضر، اتروم به دنبال راهی برای جابجایی از PoW به PoS است. این در حالی است که تزوس از ابتدا بر اساس این سیستم طراحی شده است.

استفاده از روش PoW با وجود تاثیر زیاد، برای صحت سنجی تراکنش های مالی، وابستگی زیادی به منابع سیستمی خواهد داشت. در حال حاضر، افرادی که به ماین کردن اتروم میپردازند بیش از جزیره قبرس برق مصرف میکنند.

با سیستم PoS، اعتبار سنجی ها بیشتر به صورت مجازی و نرم افزاری انجام شده و افراد برای شرکت در این سیستم تنها نیاز به داشتن سهام بلاک چین تزوس خواهند داشت.

ویژگی دیگر PoS، قادر بودن به مجازات مالی افرادی است که به این سیستم حمله کرده و تلاش در هک کردن آن دارند.

واژه Delegate در این سیستم به این معناست که سهام داران بلاک چین تزوس میتوانند به دلایل مختلف (مانند کمبود زمان، اطلاعات و منابع)، افراد دیگری را برای اعتبار سنجی تراکنش ها به نمایندگی گزینند.

اعتبار سنجی منظم

تفاوت دیگر تزوس با اتریوم این است که تراکنش های بلاک چین تزوس بر پایه زبان مایکلسون انجام میگیرد که این زبان قادر به تایید منظم این تراکنش ها میباشد.

به این معنا که توسعه دهندگان میتوانند اعتبار تراکنش ها را با استفاده از ریاضیات بررسی کنند. این روش اعتبار سنجی قادر به تعیین اعتبار جزییات هر تراکنش میباشد.

حتما بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟

این روش برای شرکت هایی که در آنها جایی برای اشتباه وجود ندارد (مانند راکتور های هسته ای، صنایع هوایی و دستگاه های پزشکی) بسیار مناسب است.

در گذشته، تراکنش های هوشمند اتریوم دارای مشکلاتی بوده که در اعتبار سنجی منظم، این مشکلات وجود ندارند.

با این حال، وجود این مشکلات به معنی اشکال در اتریوم نمیباشد. اما این مشکلات توسعه دهندگان را به سوی ساخت سیستم اعتبار سنجی جدید سوق خواهند داد.

به همین دلیل، اخیرا به ساخت سیستم ها و زبان های برنامه نویسی جدید برای توسعه تراکنش های هوشمند اتروم اقدام شده است.

با این حال یکی از مشکلات این نوع اعتبار سنجی، دشوار بودن پیاده سازی آن است که نگرانی برای ایجاد مشکلات امنیتی در سیستم را برای توسعه دهندگان به همراه خواهد داشت.

پروژه

هم اکنون آرتور بریتمن و کاتلین بریتمن، مدیران تزوس بوده و به همراه تیمی از توسعه دهندگان از سال ۲۰۱۴ در حال بهبود و توسعه این سیستم بوده اند. در حال حاضر انتظار میرود که این سیستم در چند ماه آینده به مرحله بهره برداری برسد.

پیشنهاد ویژه: بخش آموزش ارزهای دیجیتال

از ابتدای جولای ۲۰۱۷، و به مدت دو هفته، تیم بلاک چین تزوس توانستند به کمک بیت کوین و اتروم، با پیش فروش سهام خود، به میزان ۲۳۲ میلیون دلار کمک هزینه برای اجرای این سیستم جمع آوری کنند.

در سال اول اجرای این طرح، مدیران این شرکت میتوانند پیشنهادات مربوط به آن را وتو کنند اما این به معنای تسلط کامل آنها به پیشنهادات نمیباشد.

علاوه بر این، با وجود رای سهام داران و مدیریت جمعی این سیستم، مدیران آن دیگر نقشی در تصمیم گیری های این شرکت نخواهند داشت.

هر دو ارز اتریوم و تزوس، دارای سیستم تراکنش مختلفی بوده و برای اهداف متفاوتی طراحی شده اند. همچنین پس از طراحی سیستم های Cosmos و Polkadot، شاهد تبادل سهام میان این دو سیستم ارزی خواهیم بود.

بررسی بلاک چین تزوس
امتیاز دهی به پست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن