بیت کوین

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین برای اولین بار نُه سال پیش معرفی شد و اکنون شهرت زیادی دارد.این روزها بیت کوین نه تنها اولین ارز دیجیتال معرفی شده در جهان محسوب می شود بلکه گران ترین،پایدارترین و محبوب ترین ارز دیجیتال نیز می باشد. با این حال کاملا بی نقص نیست. یکی از  مسائل رایج و همیشگی مربوط به ارزهای دیجیتال مقیاس پذیری آن ها است. لازم به ذکر است که اندازه بلوک تبادلات بسته به ساختار بیت کوین به یک MB محدود شد. این محدودیت منجر به وقوع تاخیرات اساسی در زمان فرآیند تبادل و محدود شدن تعداد تبادلاتی که شبکه می تواند پردازش کند می شود. در ادامه به موضوع بیت کوین کش (BitCoin Cash) میپردازیم.

با فارس کریپتو همراه باشید.

اما بیت کوین کش ماجرای دیگری دارد. تفاوت بیت کوین کش با سایر نسخه ها در این است که این ارز دیجیتال قادر است اندازه ی بلوک را از یک MB به هشت MB افزایش دهد. هدف نهایی افزایش تعداد تبادلاتی است که یک شبکه می تواند پردازش کند. انتظار می رود که بیت کوین کش بتواند با حجم تبادلاتی که اخیرا غول های صنعتی مانند Paypal و Visa پردازش می کنند رقابت کند.

بیت کوین کش در آگوست سال ۲۰۱۷ عرضه شد و از آن زمان تا کنون به یکی از موفق ترین زیر مجموعه های بیت کوین تبدیل شده است

هارد فورک چیست؟

محدود شدن اندازه ی هر بلوک به یک MB در واقع به دلیل پیشگیری از هرزنامه ها و حملات DDoS صورت گرفت. از آن جایی که تبادلات زیادی در شبکه انجام نمی شود این محدودیت چیزی را تحت تاثیر قرار نمی دهد. زمانی که بیت کوین به شهرت زیادی رسید این محدودیت به دلیل انباشته شدن بلوک ها که بیخود و بی جهت زمان تبادلات را طولانی می کرد شروع شد. در مه سال ۲۰۱۷ این تاخیرات ایجاد شده از کنترل خارج شدند و برخی از کاربران گزارش دادند که باید برای تایید یک تراکنش بیش از چهار روز منتظر بمانند.

کاربران این شانس را داشتند که برای افزایش سرعت روند تایید کارمزد بیشتری را بپردازند اما این موضوع باعث شد بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت بخصوص وقتی پای پرداخت های کم در میان بود کارایی خود را از دست بدهد. برای مثال برای پرداخت پول یک ساندویچ یا یک فنجان قهوه با بیت کوین،چون روند پرداخت قابل مشاهده نیست کارمزد پرداخت یک فنجان قهوه ی ۳ دلاری بیش از ۱۵ دلار می شود.یعنی فروشنده پول بسیار کمی را دریافت می کند.

جامعه بیت کوین دو راه حل پیشنهادی را پیش پای این قضیه گذاشت: Bitcoin Unlimited و Segrated Witness (Segwit)

بیت کوین کش چیست؟

Bitcoin Unlimited به طور کل محدودیت اندازهری بلوک را از میان برمی دارد. بسیاری از استخراج کنندگان از این راه حل استفاده می کردند به طوریکه عدم محدودیت اندازه ی بلوک نه تنها از انباشتگی بلوک ها جلوگیری می کرد بلکه دستمزد استخراج کنندگان برای هر بلوک را نیز افزایش می داد.

با این حال بسیاری از توسعه دهندگان با این طرح پیشنهادی مخالف بودند  چرا که فکر می کردند انجام آن باعث می شود استخراج کنندگان کم سرمایه از تجارت دست بکشند و شبکه تحت کنترل شرکت های استخراج کلان قرار می گیرد.

در روش Segrated Witness برخی از اطلاعات به صورت فایل های جداگانه بیرون از زنجیره ی بلوک ذخیره می شوند.توسعه دهندگان ادعا کردند به کار بردن این روش فضای ذخیره ی زیادی را آزاد می کند، بلوک ها با تبادلات بیشتری سازگار می شوند و زمان تایید تراکنش بسیار کاهش می یابد اما بسیاری از افراد عقیده داشتند که این روش یک راه حل موقت بوده و نسبت به Bitcoin Unlimited پیچیده تر است.

بخوانید: بیت کوین چیست؟

در نتیجه طرح پیشنهادی Segwit2x که مورد پسند همگان بود عرضه شد.با استفاده از این طرح پیشنهادی برخی از اطلاعات خارج از زنجیره ی بلوک ذخیره می شوند و اندازه ی بلوک به دو MB افزایش می یابد.این طرح پیشنهادی در یکم آگوست سال ۲۰۱۷ پس از آن که ۹۵ درصد از استخراج کنندگان به آن رای دادند اجرا شد.با این حال محدودیت اندازه ی بلوک در شبکه بلافاصله برطرف نمی شد.

از نظر بسیاری از افراد این طرح پیشنهادی در عوض حل کردن یک مشکل تنها وقوع آن را به تاخیر می اندازد به علاوه به نظر می رسید که این راه حل برای افرادی که به بیت کوین به چشم یک فرصت سرمایه گذاری نه یک سیستم پرداخت نگاه می کردند کارایی دارد سپس در کنفرانس Future of Bitcoin که در شهر آرنهم هلند برگزار شد،Amaury Sechet یکی از طراحان سابق فیس بوک خبر اجرای پروتکل بیا کوین کش که Bitcoin ABC نامیده می شود را اعلام کرد.

Sechet و تیم توسعه دهندگان او تصمیم گرفتند پروتکل Segwit2x را رها کنند و اندازه ی بلوک را تا هشت MB افزایش دهند.اجرای این تغییرات اساسی ملزم این بود که آن ها طرحی را برای دو شاخه کردن شبکه ی بیت کوین اجرا کنند سپس اعلام شد که در یکم آگوست ۲۰۱۷ یک هارد فورک عرضه می شود.

هارد فورک یک روش جدید و شناخته شده برای توسعه دهندگانی است که می خواهند نرم افزار بیت کوین را بروزرسانی کنند.توسعه دهندگان شبکه را دو شاخه می کنند و طبق قواعدی که عوض شده اند یک زنجیره ی بلوک جدید را تشکیل می دهند.نسخه ی اصلی و چند شاخه ی بیت کوین در زمانی که شبکه دو بخش می شود از زنجیره ی بلوک یکسانی برخوردار است.سپس دو شبکه به صورت مستقل از هم ایجاد می شوند.

پس از این که شبکه دو شاخه شد هر شخصی که قبل از اجرای هارد فورک بیت کوین داشته است به همان میزان رمز بیت کوین کش دریافت می کند.این ارز دیجیتال جدید به سرعت مورد پذیرش سرمایه گذاران قرار گرفت به طوریکه در پایان اولین روز انتشار بیت کوین کش،این ارز دیجیتال پس از بیت کوین و اتریوم به سومین ارز دیجیتال در بازار سرمایه تبدیل شد.

آیا استفاده از بیت کوین کش نسبت به بیت کوین هزینه ی کمتری را در بردارد؟

بله.یکی از دلایل اصلی عرضه ی بیت کوین کش کارمزد بالای تبادل بیت کوین بود. آزمایشی که در دسامبر ۲۰۱۷ انجام شد حاکی از این بود که هزینه ی تبادل بیت کوین کش به طور متوسط ۹۹٫۵۶ درصد کمتر از هزینه ی تبادل بیت کوین است.

در اواخر سال ۲۰۱۷ افراد برای تراکنش بیت کوین ملزم به پرداخت ۲۸ دلار کارمزد بودند.حتی شخصی ادعا کرد که برای تراکنش بیت کوین به ارزش ۲۵ دلار باید ۱۶ دلار کارمزد پرداخت کند که یک حق کمیسیون ۴۰ درصدی است.

منتقدان هارد فورک

در دنیای ارزهای دیجیتال یک هارد فورک همواره رویدادی نگران کننده بوده است.بسیادی از افراد بر این باورند که هارد فورک با قاعده ی ثبات زنجیره ی بلوک مخالف است و قانون Code is law را نقض می کند.

زمانی که موضوع این هارد فورک ویژه در میان باشد بسیاری از منتقدان نگران این هستند که نیاز نیروی کامپیوتر به پردازش بلوک های بزرگتر مشکلاتی را برای استخراج کنندگان کم سرمایه به وجود آورد و شرکت های کلانی که می توانند تجهیزات بهتری را فراهم کنند کنترل این نیرو را در دست بگیرند.

از آن جایی که هر فردی که قبل از دو شاخه شدن شبکه ی بیت کوین،بیت کوین داشته است به همان اندازه رمز بیت کوین کش دریافت می کند برخی از افراد اعلام کردند که نگران این هستند که مبادا این دو شاخه شدن چیزی به جز حقه ای برای درآمد زایی نباشد. در واقع هارد فورک موقعیتی را مشابه مشکل dual-spending ایجاد کرد زیرا هارد فورک با استفاده از مجوعه ای از کلیدهای یکسان دو تبادل را از یک کیف پول انجام می دهد.

آیا باید در بیت کوین کش سرمایه گذاری کرد؟

بیت کوین کش قدمت چندانی ندارد اما در حال حاضر جایگاه خود را به عنوان یک ارز دیجیتال بسیار قدرتمند تثبیت کرده است.در بازار سرمایه این ارز دیجیتال چهارمین ارز پس از بیت کوین، اتریوم و ریپل است.

آشنایی با بیت کوین کش

به علاوه بیت کوین کش از ۲۲ ژانویه ۲۰۱۸ دومین ارز دیجیتال با ارزش به قیمت ۱۶۲۳ دلار برای هر یک بیت کوین کش خواهد بود.از نظر بسیاری از افراد بیت کوین کش تمام مشکلاتی که بیت کوین به وجود می آورد را جبران می کند و هرروزه طرفداران بیشتری را به خود جذب می کند. به طور کل انجام هر گونه سرمایه گذاری و تجارت می تواند خطراتی را در پی داشته باشد بنا براین قبل از هر تصمیمی باید تحقیقات لازم را انجام دهید.

آیا  قیمت بیت کوین کش به بیت کوین بستگی دارد؟

بیت کوین کش یک ارز دیجیتال کاملا مستقل است بنا براین قیمت آن به بیت کوین بستگی ندارد.با این حال لازم به ذکر است که بیت کوین سرآمد تمامی ارزهای دیجیتال است پس اگر نرخ آن بالا یا پایین برود  بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر از آن تبعیت می کنند.

بخوانید: آشنایی با انواع کیف پول های بیت کوین

از کجا می توان بیت کوین کش خرید؟

از آن جایی که بیت کوین کش یک ارز دیجیتال نسبتا جدید است هنوز تمامی صرافی های عمده از آن پشتیبانی نمی کنند.در ادامه برخی از صرافی هایی که کارکرد جهانی دارند معرفی شده اند  می توانید از طریق آن ها بر روی بیت کوین برای یک ارز بی پشتوانه یا سایر ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید.

بیت کوین کش توسط Changelly و Shapeshift نیز پشتیبانی می شود.این ها سرویس هایی هستند که کاربران را قادر می سازند به سرعت بر روی انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند.

LocalBitcoinCash یک صرافی نظیر به نظیر است که کاربران را قادر می سازد مستقیما بیت کوین کش را یا از طریق سرویس سند تضمینی خود یا ملاقات رو در رو خرید و فروش کنند.

بیت کوین کش را در کجا باید ذخیره کرد؟

نام کیف پول:لجر نانو اس، نوع:سخت افزاری، قیمت:از ۷۹€ شروع می شود

نام کیف پول: ترزور، نوع:سخت افزاری، قیمت:از ۸۹€ شروع می شود

نام کیف پول: کیپ کی، نوع:سخت افزاری، قیمت:از ۱۲۹ دلار شروع می شود(پیش سفارش)

نام کیف پول: Electron Cash، نوع:دسکتاپ/موبایلی، پلتفرم:MacOS,ویندوز،Linux،اندروید، قیمت:رایگان

نام کیف پول: Bitcoin.Com، نوع:دسکتاپ/موبایل، پلتفرم:ویندوز،MacOS،iOS،Linux،اندروید، قیمت:رایگان

نام کیف پول: Unit، نوع:موبایلی، پلتفرم:iOS،اندروید، قیمت:رایگان

نام کیف پول: Coinbase، نوع:Exchange، قیمت:رایگان،

نام کیف پول: اکسودس، نوع:دسکتاپ، پلتفرم:MacOs،ویندوز،Linux، قیمت:رایگان

نام کیف پول: BTC.Com، نوع:آنلاین/موبایلی، پلتفرم:اندروید،iOS، قیمت:رایگان

نام کیف پول: کوینومی، نوع:موبایلی، پلتفرم:اندروید(iOS به زودی)، قیمت:رایگان

نام کیف پول: Jaxx، نوع:دسکتاپ/موبایلی، پلتفرم:ویندوز،MacOS،Linux،iOS،Chrome Extension،اندروید، قیمت:رایگان

چگونه می توان از بیت کوین کش استفاده کرد؟

بسیاری از صرافی های ارزهای دیجیتال قدم هایی را در جهت تکمیل کارایی بیت کوین کش برداشته اند بنا براین شما می توانید اکنون این ارز دیجیتال را ارسال، دریافت و خرید وفروش کنید.

احتمال دارد سایر تاجران نیز به معاملات این ارز دیجیتال روی آورند زیرا رشد و پیشرفت بیت کوین کش همچنان ادامه دارد.با این حال بیت کوین کش مورد قبول فروشندگان عمده نیست حتی آن هایی که بیت کوین را قبول دارند بنا براین نتیجه می گیریم که کاربرد بیت کوین کش در سرمایه گذاری است.

بیت کوین کش چیست؟
امتیاز دهی به پست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. با سلام . آیا کلاس های آموزش از سطح مبتدی تا حرفه ای برای آموزش و شناساندن ارزهای دیجیتال برای علاقه مندان دارید ؟؟؟؟؟
    تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن