بیشتر بدانید

آشنایی با تاریخچه یورو

واحد پول یورو از کجا پدیدار شد؟

انجمن اقتصادی و پولی در دهه ۶۰ میلادی، برای اتحادیه اروپا چیزی بیشتر از یک نمایش جاه طلبی نبود. زیرا اتحادیه به داشتن ثبات و محیطی برای رشد و اشتغال بیشتر متعهد بود. در ادامه به بررسی یکی از قوی ترین ارزهای دنیا یعنی یورو میپردازیم.

بررسی تاریخچه یورو

با سایت فارس کریپتو همراه باشید.

با این حال انواع موانع سیاسی و اقتصادی محدودیتی برای ادامه این راه تلقی می شد.

داشتن تعهد سیاسی ضعیف، تقسیم اولویت های اقتصادی و همچنین بحران و آشفتگی در بازار های بین المللی، همه این ها نقش موثر خودشان را به سمت EMU ایفا کردند.

با وجود تمام این موانع، نیمه دوم قرن بیستم، به کمک تعدادی از کشور های عضو اتحادیه اروپا، شاهد انجام تلاش های مداومی بود تا برای سازماندهی و همچنین یکپارچه سازی عمیق، به عنوان ابزاری برای تقویت و تشدید پیوند های سیاسی و حفاظت از بازار مشترک عمل کند.

امروزه روند رو به رشد اقتصادی و پولی در حوزه یورو می تواند به چهار دوره تقسیم شود. ارز بین المللی که در دوره پس از جنگ جهانی، مورد استفاده قرار میگرفت، ثباتی نداشت.

پیدایش یورو

جنجال ها و نابسامانی های ارزی در سطح بین الملل که در بین سال های ۱۹۶۸ تا ۱۹۶۹ اتفاق افتاد، ارزش مشترک سیستم کشاورزی عمومی را تهدید کرد. ستون اصلی در آن زمان اتحادیه اقتصادی اروپا بود.

در پاسخ به این مشکل دیرینه، رهبران اروپا گروهی از افراد رده بالا را به رهبری پیور ورنر معاون نخست وزیر وقت لوکزامبورگ، تشکیل دادند که به موجب آن نحوه دستیابی به اتحادیه اروپا را تا سال ۱۹۸۰ گزارش دهند.

گروه ورنر طی یک دهه گذشته، توانست یک فرآیند سه مرحله ای را برای دستیابی به اتحادیه اروپا از جمله امکان داشتن یک ارز واحد را تشکیل دهند.

با این حال موج تازه ای از بی ثباتی ارزی در بازار های بین المللی، سبب شد هر گونه امید از اتصال ارز های جامعه، از بین رود.

حتما بخوانید: ارز دیجیتال چیست؟

تلاش های بعدی برای دستیابی به نرخ مبادلات ثابت، موجب بحران نفت و سایر مشکلات و شوک های اقتصادی شد. تا این که در سال ۱۹۷۹ سیستم پولی اروپا (EMS) راه اندازی شد.

EMS، بر اساس نرخ ارز تعریف شده و با اشاره به یک ECU جدید (واحد ارز اروپایی)، که یک میانگین از ارز های EMS می باشد، ساخته شده است.

مکانیسم نرخ ارز ERM برای حفظ ارزهای در حال انجام مورد استفاده قرار گرفت. در واقع EMS، هماهنگی جدید و بی سابقه ای از سیاست های پولی بین کشور های اتحادیه اروپا را نشان داد و برای بیش از یک دهه به طور موفقیت آمیز عمل کرد.

پول یورو

این موفقیت، انگیزه ای جدید را برای بحث های بیشتر بین کشور های اتحادیه اروپا به منظور دستیابی به انجمن اقتصادی و پولی به وجود آورد.

بر اساس درخواست رهبران اروپا، رئیس جمهور کمیسیون اروپا، ژاک دلورس و روسای بانک مرکزی کشور های عضو اتحادیه اروپا گزارش ژاک دلورس را مبنی بر نحوه دستیابی به EMU تهیه کردند.

گزارش ژاک دلورس یک دوره آماده سازی سه مرحله ای را برای اتحادیه اقتصادی و پولی در حوزه یورو، که مربوط به سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹ بود، پیشنهاد کرد. این دوره های آماده سازی عبارتند از:

  • تکمیل بازار داخلی از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ ، یعنی از طریق معرفی جنبش آزاد سرمایه
  • آماده شدن برای بانک مرکزی اروپا (ECB) و همچنین سیستم اروپایی بانک های مرکزی (ESCB) و دستیابی به همگرایی اقتصادی. (۱۹۹۴ تا۱۹۹۹)

رهبران اروپا توصیه هایی را در خصوص گزارش دلورس پذیرفتند. پیمان جدید اتحادیه اروپا که حاوی مفاد و مقررات مورد نیاز برای اجرا و پیاده سازی EMU بود، در مجلس شورای اروپا و در دسامبر ۱۹۹۱ واقع در ماستریخت هلند توافق گردید.

پس از یک دهه آماده سازی، یورو در تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۹۹ راه اندازی شد. در همان زمان حوزه یورو به اجرا درآمد و سیاست پولی به بانک مرکزی اروپا منتقل شد.

پس از سه سال کار، یورو به عنوان پول به همراه ارز های ملی، سکه های یورو و اسکناس ها در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۰۲ راه اندازی شد.

بزرگ ترین تغییرات ارزی

معرفی اسکناس ها و سکه های یورو در سال ۲۰۰۲، از بزرگ ترین تغییرات ارز به شمار می آید. برای آماده سازی آن در حدود ۵۲ میلیارد سکه تولید شد که حدود ۴۰ میلیارد سکه در ابتدای ژانویه ۲۰۰۲ به ۲۱۸۰۰۰ بانک و اداره پست، صادر شد.

همچنین ۸/۲ میلیون محل فروش و ۳۰۲ میلیون نفر از افراد در ۱۲کشور شرکت کننده ایجاد شدند. موفقیت این عملیات عظیم به دلیل آمادگی کامل، مشارکت فعال همه بخش ها و همچنین شور و شوق و استقبال مردم بود.

حوزه امروزی پول یورو

از زمان معرفی یورو و سکه در سال ۲۰۰۲ ، تعداد ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا به حوزه یورو پیوستند. روزانه ۳۴۰ میلیون نفر از اروپایی ها از یورو استفاده می کنند.

پیشنهاد ویژه: اتریوم چیست؟

این دومین میزان استفاده از ارز در سراسر جهان می باشد. در حالی که که بریتانیا تصمیم گرفت از اتحادیه اروپا خارج شود، تمام کشور های عضو اتحادیه اروپا به استثنای دانمارک، از لحاظ قانونی متعهد به پیوستن به یورو هستند.

اما کرون دانمارک از سال ۱۹۹۹ در مکانیسم نرخ مبادله وجود داشته است. نرخ مبادله مرکزی به یورو تصویب شده است. لو بلغارستان با نرخ ثابت به یورو نزدیک شده است.

کرواسی یک نرخ ارز پایدار با یورو را هدف قرار می دهد. به همین دلیل ضروری است که سولات خاص در حیطه یورو را در چارچوب وسیع تری از اتحادیه اروپا در آینده بسنجیم.

آشنایی با تاریخچه یورو
امتیاز دهی به پست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن