ارزهای دیجیتال

دوژکوین چیست؟

آشنایی با ارز دیجیتال دوژکوین Dogecoin

دوژکوین ارز دیجیتالی است که از میم اینترنتی Doge که به سگ شیبا اینو اطلاق می شود به عنوان لوگوی خود استفاده می کند. علیرغم این که نام Doge در ۶ دسامبر ۲۰۱۳ به شوخی مطرح شد سریعا جامعه ی آنلاین مخصوص به خود را تشکیل داد و در ژانویه ی ۲۰۱۴ ارزش سرمایه گذاری آن در آمریکا به ۶۰ میلیون دلار رسید.

با فارس کریپتو همراه باشید.

آشنایی با ارز دیجیتال دوژکوین

دوژکوین در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال عرضه ی اولیه ی بسیار سریعی داشته است. در اواسط سال ۲۰۱۵ صد بیلیون ارز دوژکوین در گردش بودند. پس از آن هر ساله ۵٫۲۵۶ بیلیون ارز اضافه عرضه می شد.

پیدایش دوژکوین

در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ صد بیلیونومین دوژکوین استخراج شد. در حالی که تعداد کمی اپیلیکیشن رایج تجاری وجود دارد این ارز سیستم توصیه گرای اینترنتی را تسخیر کرده است. در سیستم توصیه گرای اینترنتی کاربران فضای مجازی که از دوژکوین استفاده می کنند به سایر کاربران در جهت فراهم کردن مقدار زیادی دوژکوین توصیه هایی می کنند.

همانند بیت کوین و لایت کوین در دوژکوین نیز از رمز نگاری کلید عمومی استفاده می شود و کاربر یک جفت کلید رمز نگاری شده می سازد:

  • یک کلید عمومی
  • یک کلید خصوصی

حتما بخوانید: آلت کوین چیست؟

تنها یک کلید خصوصی قادر است اطلاعاتی را که در یک کلید عمومی رمز نگاری شده اند رمز گشایی کند به همین دلیل دارندگان کلیدها می توانند بدون نگرانی از لو رفتن داده ها کلید عمومی را در معرض عموم قرار دهند.

استخراج دوژکوین

استخراج دوژکوین از چندین جهت با استخراج لایت کوین تفاوت دارد. بلاک جدید در زنجیره ی دوژکوین در ظرف مدت ۱ دقیقه ساخته می شود در حالی که این مدت زمان در لایت کوین ۲٫۵ دقیقه می باشد.

دوژکوین

امروزه محاسبات پیچیده ی استخراج برای هر بلاک دوباره تعین می شوند و پاداش استخراج کنندگان ثابت است. پیش از این پیچیدگی محاسبات استخراج در هر چهار ساعت فقط یک مرتبه تغییر می کرد و پاداش استخراج کنندگان یک عدد رندوم بین صفر تا بیشترین مقدار بود. این مقدار بیشینه بسته به پارامترهای بلاک تعیین می شد.

به مرور زمان روش عرضه ی ارزها نیز تغییر کرد. ابتدا قرار بر این شد که عرضه ی دوژکوین به ۱۰۰ میلیون محدود شد اما پس از آن  مقدار عرضه ی ارزهای جدید از محدودیت خارج شد.

مقدار ارز دیجیتال دوژکوین

بر خلاف ارزهای دیجیتال ضد تورمی (مانند بیت کویت) مقدار تولید دوژکوین محدودیت ندارد. این امر باعث می شود که دوژکوین در زمره ارزهای تورمی قرار بگیرد. بر اساس آخرین گزارشات عرضه ی دوژکوین، در فوریه ی سال ۲۰۱۵ تقریبا ۹۸ بیلیون ارز منتشر شده است و در ۲۵ فوریه ۶۰۰۰۰۰ بلاک استخراج شد.

از این پس تقریبا هر ساله و به طور مداوم ۵٫۲۵۶ ارز بیشتر عرضه خواهد شد. این امر منجر به یک میزان تورم ۵٫۲۵۶ درصدی (در سال ۲۰۱۵) می شود که به مرور زمان با معرفی ارزهای جدید در چرخه ی اقتصاد کاهش می یابد (در سال ۲۰۲۵ میزان تورم سالانه ۳٫۴% خواهد شد،در سال ۲۰۳۵ ۲٫۵% و…)

آن چه که باید در مورد Steem بدانید این است که Steem یک شبکه فضای مجازی است که از بلاکچین قدرت می گیرد.

Steem ایده های به هم آمیخته ای را ارائه می دهد و از ارزهای دیجیتال و فضای مجازی در جهت ایجاد نوع جدیدی از پلتفرم استفاده می کند. هر فردی می تواند در شبکه ی Steem مقدار ارز را مشخص کرده و به اشتراک بگذارد همچنین از ارزهای رمز پایه بهره منده شود.

دوژکوین چیست؟
امتیاز دهی به پست
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن