بیشتر بدانید

وب مانی چیست؟

آشنایی با مفهومی به نام WebMoney

امروزه برای هر کاربر اینترنت پرداخت به صورت آنلاین یک عمل کاملا نرمال است. با وجود این که وب مانی (یا انتقال WebMoney) از سال ۱۹۹۸ روی کار آمده است هنوز برای بسیاری از کاربران یک پردازشگر پرداخت ناشناخته می باشد بنابراین در این مطلب درمورد این پردازشگر پرداختِ بسیار مطمئن و کارآمد اطلاعاتی را در اختیار شما می گذاریم.

وب مانی چیست؟

با سایت فارس کریپتو همراه باشید.

وب مانی یک پردازشگر پرداخت است که از سال ۱۹۹۸ فعالیت خود را در موسکو، روسیه آغاز کرد. این پردازشگر پرداخت همانند یک بانک آنلاین عمل می کند تا افراد پرداخت های آنلاین خود را به سادگی انجام دهند.

همانند Paypal، وب مانی نیز یکی از دیگر پردازشگران پرداخت مطمئن است که افراد در موارد مختلفی از آن استفاده می کنند.

یعنی با این پردازشگر می توانید عمل انتقال پول، دریافت موجودی، خرید و بسیاری از کارهای دیگری را که درگیر پول الکترونیکی یا غیر از آن هستند انجام دهید.

در دنیای تجارت، افراد باید به مرور زمان معاملات مختلفی را انجام دهند.از آن جایی که در عصر دیجیتال به سر می بریم تعداد زیادی تجارت به صورت آنلاین صورت می گیرند.

WebMoney نقش خود را در اجرایی کردن معاملات تاجران یا سایر افراد به بهترین نحو ایفا می کند.

طبق وب سایت وب مانی این سیستم بیش از ۳۶ میلیون کاربر دارد و بیش از ۱۰۰۰۰۰ فروشگاه، پرداخت از طریق وب مانی را می پذیرند.

وب مانی یکی از عمده ترین پردازشگران پرداخت در روسیه می باشد که توسط تعداد زیادی کاربر مورد استفاده  قرار می گیرد. مالک و اداره کننده این سیتم WM Transfer Ltd می باشد.

انتقال WebMoney می تواند برای پرداخت های همتا به همتا استفاده گردد و یک سیستم تضمینی را شامل می شود.این پردازشگر پرداخت ۰٫۸% (حدود ۵۰ یورو) از میزان پول معاملات را به صورت کارمزد می طلبد.

پیدایش وب مانی

در نوامبر سال ۱۹۹۸، وب مانی به عنوان یک سیستم انتقال دهنده پول برای دلار آمریکا در روسیه عرضه شد یعنی زمانی که بحران مالی شوروی منجر به افزایش استفاده از دلار آمریکا در روسیه شده بود.

سرمایه های کاربران WebMoney در کیف پول هایی اندوخته می شوند که دربردارنده اسناد پول الکترونیکی برای دارایی های پایه ای مانند یک ارز هستند.

علاوه بر کیف پول اصلی دلار آمریکا برای واحدهای پول الکترونیکی WMZ، واحدهای وب مانی از یورو (WME) روبل روسیه (WMR) گریونای اوکراین (WMU) روبل بلاروس (WMB) دانگ ویتنام (WMD) بیت کوین (WMX) بیت کوین کش (WMH) لایت کوین (WML) و شمش طلا (WMG) نیز پشتیبانی می کنند.

این واحدهای وب مانی می توانند بر روی مبادله کننده های آنلاین مانند پلتفرم مبادله کننده WM یا از طریق برنامه ثبت کننده WM به یکدیگر تبدیل شوند.

دارایی های پایه واحدهای وب مانی توسط شبکه جهانی ای از شرکت ها که نقش ضامنان این سیستم پرداخت را ایفا می کنند نگه داری می شوند.

ضامنان سپرده های دارایی های پایه و دریافتی های واحدهای وب مانی را پذیرفته و واحدهای وب مانی را به ارز کشوری که در آن کار می کنند در می آورند.

در میان سرویس های انتقال WebMoney می توان از طریق مبادله کننده آنلاین INDX اسناد بهادار را که NOTES نام دارند و توسط سهام شرکت های عمومی و سایر دارایی ها حفظ می شوند تبادل کرد.

به علاوه انتقال وب مانی اعلام کرد بیت کوین (BTC) لایت کوین (LTC) اتر (ETH) بیت کوین گلد (BTG) ریپل (XRP) دش (DASH) و مونرو (XMR) اسناد بهادار را به مبادله کننده آنلاین آن یعنی INDX پیوند می دهند. بر روی پلتفرم مبادله کننده INDX هیچ تراکنش و سرویس کارمزدی وجود ندارد.

در ژوئن سال ۲۰۱۳، دولت اوکراین تجهیزات کامپیوتری را از ضامنان اوکراینی گرفته و ۶۰ میلیون UAH، معادل ۷٫۵ میلیون دلار آمریکا را که در حساب های ضامنان در اوکراین موجود بودند مسدود کرد و بدین طریق تراکنش های وب مانی در اوکراین بلوکه شدند.

حتما بخوانید: تاریخچه ارزهای دیجیتال 

وزارتخانه مالیاتی اوکراین اعلام کرد که شرکتی که نقش ضامن اوکراین را ایفا کرده است در عملکرد خود از خطاهای زیادی برخوردار بوده و قوانین اداره این سیستم پرداخت با بانک ملی اوکراین همخوانی ندارند.

وزارتخانه وب مانی را به عنوان سیستم غیر قانونی که مشکوک به پول شویی و گریز از پرداخت مالیات است توصیف نمود و طبق گفته های بانک مرکزی، وب مانی مجوز اجرا شدن در اوکراین را ندارد.

در مارس ۲۰۱۵ حساب های بانک اوکراینی ضامن پس از حکم دادگاه از بلوکه خارج شدند.پس از آن سال، بانک ملی اوکراین و بانک پس اندازهای دولت اوکراین با وب مانی UA شریک شدند.

در نوامبر ۲۰۱۵ Webmoney Europe Ltd که پایگاه آن در کمبریج بریتانیا بود مجوز FCA را برای صدور پول الکترونیکی در حیطه اقتصاد اروپا دریافت کرد.

در سال ۲۰۱۵ WebMoney پلتفرم سرمایه گذاری جمعی Webmoney Funding را برای انجام پروژه هایی که تحت قاعده اهدای داوطلبانه، شرکت در گروه خرید و برنامه ریزی رویداد بودند عرضه کرد.

آشنایی با وب مانی

یکی از منحصر به فردترین خصوصیات سرویس Webmoney Funding این است که پول تمامی پروژه ها را نه تنها از طریق کارت های اعتباری و کیف پول های الکترونیکی بلکه از طریق بیت کوین نیز می توان پرداخت کرد.

در مه ۲۰۱۸، بانک ملی اوکراین فرآیند ثبت نام در سیستم پرداخت درون ایالتی وب مانی UA را از میان برداشت به طوری که در فهرست تصویب امنیت ملی و شورای دفاع اوکراین قرار داشت.

WebMoney اپیلیکیشنی به نام Webmoney Keeper را فراهم کرده است تا کاربران بتوانند از سرویس های پرداخت آن بر روی ویندوز مایکروسافت، گوشی ویندوز، اندروید، iOS و Blackberry بهره مند شوند.

عملکرد وب مانی به چه صورت است؟

وب مانی عملکرد ساده ای دارد. این سیستم سرویس های مختلفی را برای برآورده کردن نیازهای گوناگون کاربران فراهم می کند.

یعنی کیف پول های مختلفی وجود دارند که می توان از آن ها استفاده کرد.این کیف پول ها با هر ارزی که کاربر به آن نیاز دارد همخوانی دارند.

کافیست اکانتی را در www.wmtransfer.com ثبت کرده سپس کیف پول مناسبی را برای ارزی که می خواهید با آن معاملات را انجام دهید ایجاد کنید.

برای USD کیف پول WMZ، برای یورو کیف پول WME، برای روبل بلارس کیف پول WMB و برای شمش های طلا کیف پول WMG را می توانید ایجاد کنید (لازم نیست نگران نباشید.کیف پول ها به طور مجزا نگه داری می شوند)

یک آدرس آیدی وب مانی (WMID) مخصوص دریافت می کنید که می توانید آن را در اختیار هر فردی به منظور معامله قرار دهید.

در همین راستا شما به این WMID مخصوص برای انتقال موجودی به سایر حساب های وب مانی نیاز دارید.

ممکن است پول خود را فقط از طریق انتقال وجه الکترونیکی دریافت کنید.

مشکلی که در این جا وجود دارد این است که WebMoney در برخی کشورها از گزینه انتقال وجه الکترونیکی پشتیبانی نمی کند اما نگران نباشید زیرا می توانید ارز WMZ خود را با استفاده از یک مبادله کننده معتبر مانند Pay Exchange تعویض کنید.

کیف پول ها چه هستند؟

برای این که به کاربران کمک شود عملکردهای مختلفی را انجام داده و نیازهای آنلاین خود را برطرف کنند وب مانی کیف پول هایی را برای هر ارز یا سند پولی فراهم کرده است.

می توانید از میان ۸ کیف پول مختلف یکی را برگزیده و در حساب وب مانی خود ایجاد کنید.اگر می خواهید با USD معامله کنید می توانید از کیف پول Z-Purse یا WMZ استفاده کنید. WME مختص یورو و WMB مختص روبل بلارس می باشد.

پیشنهاد ویژه: بیت شیر چیست؟

می توانید بر اساس نیازی که به معاملات آنلاین دارید سایر کیف پول ها را نیز ایجاد کنید.

آیا وب مانی امن است؟

قبل از استفاده از هرگونه پردازشگر پرداخت لازم است این سوال پرسیده شود زیرا بحث پول شما است و نمی خواهید ضرر کنید.

این پردازشگر پرداخت هماند سایر پردازشگران پرداخت توسط یک شرکت اداره نمی شود یعنی برای هر کیف پول شرکت جداگانه ای وجود دارد که بر روی آن کار کرده و ضامن نام دارند. می توانید آدرس آن ها را از وب سایت WebMoney دریافت کنید.

این شرکت ها مراحل مختلفی را برای حفاظت از حساب شما و موجودی که در آن دارید طی می کنند.

اولین و موثرترین مرحله اس ام اس تایید است.یعنی مادامی که شماره موبایلی را که بر روی فایل آن ها ثبت کرده اید در اختیار دارید در امنیت هستید.

در صورتی که با هر موقعیت نامطلوبی مواجه شدید می توانید اکانت خود را با سوال تاییدی که فقط شما پاسخ آن را می دانید برگردانید. این امر باعث می شود که وب مانی به یک پردازشگر پرداخت کاملا مطمئن تبدیل شود.

وب مانی چیست؟
امتیاز دهی به پست
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن